Zpívající potápěč skorec zimuje v Podyjí

Je to ptačí superstar zimního Podyjí.  Skorec vodní je jeden z mála zpěvavých ptáků, kteří jsou spjati s řekou. Umí se navíc výborně potápět a pod vodu vydrží i půl minuty. Letos je jedním z osmi druhů vodních opeřenců, kteří se zde rozhodli přezimovat.  Ornitologové ho tuto zimu na Znojemsku viděli právě jen v národním parku.

Image
Skorec vodní - Během zimních sčítání ornitologové v Podyjí zaznamenali maximálně devět jedinců. Dokáže vydržet i několik desítek sekund pod vodou. Kromě nohou mu v tom pomáhají i křídla. FOTO: Petr Šaj

A není to náhodou. „Vyhovuje mu čistá tekoucí voda. V národním parku může mít ideální podmínky," uvedl biolog Správy národního parku Podyjí Martin Valášek. S kolegy jich v polovině ledna při pravidelném mezinárodním sčítání vodních ptáků napočítal celkem devět.  Je to nejvíce od počátku pravidelného sčítání v polovině minulé dekády.

Skorec kromě různých vodních měkkýšů, korýšů nebo larev hmyzu dokáže výjimečně ulovit i malou rybku. Není jen výtečným pěvcem ale i zdatným potápěčem.  „Pod  vodou se pohybuje pomocí nohou i křídel. Takto je schopen i několik desítek sekund „chodit" po dně a sbírat různé živočichy. V Podyjí zimuje a řídce i hnízdí", popsal Valášek.

Zimující vodní ptáky mohou zájemci v národním parku nejlépe pozorovat v okolí Vranova nad Dyjí a Hardeggu.

Tuto sezónu jich sem ale zamířilo méně než obvykle. Je to dáno především teplou zimou. Nezamrzly totiž pro tyto druhy atraktivnější velké vodní nádrže v okolí a tak jim pravděpodobně dali přednost. Při lednovém sčítání tak ornitologové v hranicích národního parku pozorovali osm druhů zimujících opeřenců v celkovém počtu téměř devíti set jedinců. V tužších zimách se počet druhů i jedinců může až zdvojnásobit.

Text je součástí pravidelného seriálu Správy Národního parku Podyjí v týdeníku Znojemsko