FOTOGALERIE: Ze zdevastované roty v Podmolí je nová Lesní správa Národního parku Podyjí

Podmolí, 21. listopadu 2011 - Opuštěný a zdevastovaný areál bývalé roty pohraniční stráže u Podmolí dostal novou tvář.  Od konce listopadu zde bude sídlit Oddělení lesní správy a péče o nelesní pozemky a Oddělení terénní služby Správy Národního parku Podyjí. Odstranění starých budov, revitalizace celého areálu, vybudování nového objektu a obnova původních stálo téměř 21 milionů korun. Projekt byl z velké části financován z dotačního programu Ministerstva životního prostředí. Změny čekají i někdejší rotu v Podmyčích.

Image

FOTOGALERIE: Prohlédněte si fotografie ze slavnostního otevření nové Lesní správy

Je to jedna z nejvýznamnějších  investic Správy parku do její vlastní infrastruktury. Roubená  administrativní budova Lesní správy je postavena na základech objektu bývalé roty pohraniční stráže. Stane se zázemím pro zhruba dvacet současných zaměstnanců - lesníků a strážců národního parku," uvedl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Kromě kanceláří v sobě nová budova skrývá i jednací místnost.

Správa parku také zrekonstruovala staré provozní objekty bývalé roty, které budou sloužit jako skladovací a provozní prostory, garáže na speciální techniku a sociální zázemí pro lesní personál zajišťující provoz lesní školky v areálu. "Je to typický příklad revitalizace takzvaných brownfields, tedy zdevastovaných a nevyužívaných ploch. Jsme rádi, že se našemu zřizovateli, Ministerstvu životního prostředí, podařilo zajistit prostředky pro smysluplnou obnovu celého areálu," dodal Rothröckl. Stávající objekt Lesní správy v Čížově už nevyhovoval provozním potřebám Správy parku.

Image

Dvoupatrový objekt nové Lesní správy navrhl architekt Jan Velek, návrhy interiérů vznikly v ateliéru architekty Ivony Poláčkové, finální terénní úpravy vedl inženýr Jaroslav Krejčí. Hlavním dodavatelem stavby se stala stavební a obchodní firma Miloš Ryšavý, subdodávku dřevostavby zajistila firma Sruby Pacák. Regionální firma JSV měla na starosti venkovní úpravu areálu, vybavení interiéru dodala společnost Interia Olbramkostel.

Revitalizace čeká i na bývalou rotu v Podmyčích. Správa parku plánuje, že všechny tamní budovy s výjimkou jedné zbourá. „Areál už několik let využíváme k pěstování sazenic stromků pro výsadbu v národním parku. Jednu budovu zrekonstruujeme a vznikne v ní zázemí pro lesní školku. Na demolici nevyužitelných objektů a následnou rekultivaci těchto pozemků jsme podali žádost o poskytnutí podpory z Operačního programu Životní prostředí a doufáme, že projekt bude finančně podpořen," řekl vedoucí ekonomicko - provozního odboru Správy parku Josef Maxa. 

Bývalou rotu v Podmolí převzala Správa parku do svého vlastnictví na konci devadesátých let.  Revitalizaci celého areálu začala demolicí nevyužitelných objektů v roce 2003 a byla dokončena letos.  Je to jedno z mála sídel pohraničníků na Znojemsku, které po pádu „železné opony" našlo novou funkci.