Výstava v celnici u Hardeggu provede zájemce historií Železné opony i vzájemné spolupráce po jejím pádu

Více než tři desítky unikátních fotografií a čtivý text na infopanelech provede zájemce historií Železné opony, sametovou revolucí na Znojemsku i třicetiletou vzájemnou spoluprací jednotlivců i organizací. Výstavu jsme v polovině července instalovali v bývalé české celnici u mostu v Hardeggu. Navštívit ji můžete až do konce prázdnin každý den od 10 do 17 hodin. V září pak o víkendech a svátcích ve stejný čas. Vstupné je zdarma.

Image

FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Velkoformátové fotografie i informační panely jsou rozděleny do tří částí. V první se lidé dozvědí o tom, jak Železná opona vznikla, jak fungovala a o osudech lidí, kterým vstoupila do života.

V druhé části fotografie přiblíží přelomový podzim 1989 a jaro 1990. Tvůrci výstavy se soustředí především na informace a snímky pocházející přímo z našeho regionu. Návštěvníci tak uvidí autentické fotografie ze stříhání drátů železné opony i ze spontánního překročení kostry hardeggského mostu v prosinci 2019.

Poslední část zobrazuje vzájemnou spolupráci v posledních třiceti letech. Právě kooperace národních parků Podyjí a Thayatal na ochraně území Podyjí je její nedílnou součástí.

Image

FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Výstava vznikla v rámci projektu 30 let bez Železné opony programu Interreg Rakousko – Česká republika. Díky této podpoře připravujeme například na začátek srpna koncert ve Vranově nad Dyjí, 20. září debatní večer ve znojemském kině a oslavu pádu Železné opony v Hardeggu.

Projekt „30 let bez Železné opony" je realizovan s podporou Fondu malých projektů v rámci Programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika (reg. číslo KPF - 02 - 104, doba trvání projektu 1. 3. 2019 - 30. 9. 2019, celkové výdaje projektu jsou 21 575 EUR).

Image