Výstava orchidejí ve Znojmě a dětské kresby ve Ctěnicích

V národních parcích Podyjí a Thayatal rostou téměř dvě desítky různých druhů orchidejí. Na fotografiích si je můžete od 22. dubna prohlédnout v prostorách Jihomoravského muzea v Minoritském klášteře. Ke Dni Země na pondělí 22. dubna také Správa parku připravila vernisáž výstavy dětských kreseb z lidické soutěže "Barvy a tvary matky Země - bohatsví přírody očima dětí celého světa" do zámeckého areálu ve Ctěnicích u Prahy.

Image

Ctěnická výstava je reprízou úspěšné expozice, kterou mohli návštěvníci vidět minulý rok na  Vranovském zámku. Diváci na ní mohou zhlédnout výběr oceněných prací 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Mladí z celého světa si v ní pravidelně připomínají vypálení české vesnice během II. světové války.  Jejich práce z roku 2010 byly věnovány různorodosti přírody. Výstava ve Ctěnicích potrvá do 25. 8. 2013. Správa parku ji pořádá ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, Zámeckým areálem Ctěnice, Ministerstvem životního prostředí a Památníkem Lidice.

„Květy orchidejí jsou často vnímány jako symbol krásy a luxusu. Ty největší a nejnápadnější vykvétají na tropických druzích. Orchideje však rostou ve volné přírodě i u nás v Podyjí. Jsou mnohem drobnější, ale v tvarech a barvách si nezadají se svými příbuznými z deštného pralesa," řekl kurátor znojemské výstavy orchidejí Radomír Němec.

Návštěvníky Minoritského kláštera výstava na obrazových panelech provede po typických místech výskytu těchto vzácných rostlin v Národního parku Podyjí. Těšit se také mohou na krásné fotografie jednotlivých druhů od znojemských autorů.