Výstava dětských kreseb ve Vranově připomene 70. výročí vypálení Lidic i různorodost přírody

Znojmo, 27. dubna 2012 - Dětské výtvarné práce z Bangladéše, Etiopie, Filipín a dalších šesti desítek zemí přišly do soutěže 38. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Mladí z celého světa si v ní pravidelně připomínají vypálení české vesnice během II. světové války.  Jejich práce z roku 2010 byly věnovány různorodosti přírody.  Oceněná díla si lidé mohou nyní prohlédnout na výstavě pod názvem Barvy a tvary matky Země - bohatství přírody očima dětí celého světa v Informačním bodě Správy Národního parku Podyjí od 3. května do konce září na vranovském zámku.

Image
Instalace výstavy Barvy a tvary matky Země v galerii vranovského zámku. FOTO: Vladimír Plaček / Správa Národního parku Podyjí

„Rok 2010 byl mezinárodním rokem biodiverzity, tedy rozmanitosti živé přírody. Jsme rádi, že se nám pro vranovskou expozici podařilo získat obrázky právě z tohoto ročníku lidické výstavy.  Podpoře dětského vnímání přírody přes vlastní výtvarný projev se Správa parku dlouhodobě věnuje.  Dětské práce jsou pro nás navíc inspirativním pohledem na přírodu," řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Výběr z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2010 mohou návštěvníci vidět v galerii Thayana na prvním nádvoří vranovského zámku, kterou v turistické sezoně tradičně využívá Správa Národního parku Podyjí pro výstavy a turistický informační bod. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 3. května 2012 od 17 hodin. Expozice bude pro veřejnost otevřena v květnu a září o víkendech a státních svátcích od 10 do 16 hodin. V červnu, červenci a srpnu každý den mimo pondělí od 10 do 17 hodin.

„Výstava zajímavým způsobem připomíná, že snaha o zachování co největšího počtu druhů živých organismů by nám všem měla být společná. Všichni totiž chceme, aby náš svět byl příjemné místo k životu, aby nebyl šedivý a ochuzený o krásné zážitky," uvedla jedna z organizátorek výstavy Markéta Frindová. Kromě Správy Národního parku Podyjí se na výstavě podílí i Státní zámek Vranov nad Dyjí a Památník Lidice.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1972 k uctění památky dětských obětí z této smutně proslulé české obce a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Organizátoři výstavy v posledních letech obdrží pravidelně přibližně 25 000 velice kvalitních výtvarných děl z více než 60 zemí světa, včetně exotických států jako je Čína, Japonsko, Filipíny, Indie, Keňa, Malajsie, Srí Lanka nebo Zimbabwe. Od vyhlazení Lidic uplyne 9. června 70 let.