Výpravná publikace představuje Podyjí v desítkách fotografií i zajímavých textech

Znojmo, 23. listopadu 2012 – Právě vyšla monumentální dvousvazková velkoformátová publikace Národní park Podyjí fotografa Bohumíra Prokůpka (1954-2008) a spolupracovníků. V téměř dvou stovkách fotografií shrnuje více než patnáctiletou práci významného českého fotografa. Nabízí i zajímavé texty o historii a přírodě této jedinečné lokality. Podílely se na nich dvě desítky autorů. Výpravnou publikaci zájemci naleznou u vybraných knihkupců. Objednat si ji také mohou přímo na webu www.nppodyji.cz/kniha .

První kniha představuje jednu z Prokůpkových uměleckých domén - černobílou fotografii. Autor použil klasickou techniku k emotivnímu zachycení krajiny a přírody Národního parku Podyjí a okolí. „Bohumír Prokůpek byl fotografem, který nechodil snadnými cestami. Používal složitou techniku. Důkladně zvažoval téma každého snímku. Uměl si počkat na správné světlo. Svým tématům se věnoval dlouhodobě a hluboce. Národní park Podyjí měl to štěstí, že patřil k jeho oblíbeným územím,“ řekl ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl. Sám Prokůpek stihnul před svojí náhlou smrtí v roce 2008 provést výběr snímků a navrhnout základní grafickou podobu publikace.

Navazující druhá kniha nabízí kolekci Prokůpkových barevných fotografií. Doplňují je texty dvacítky autorů.  Jsou mezi nimi zastoupeni renomovaní odborníci z oblasti přírodních i společenských věd. Jednotlivé kapitoly přinášejí věcné informace o přírodě kolem řeky Dyje i lidech, kteří zde žili a žijí. „Podyjí je tak představeno dvěma způsoby. První nemluví jasnou řečí, domáhá se našeho vcítění, zasahuje nás nenápadně a kradmo, přesto nezapomenutelně. Druhý je racionální, předkládají se zde fakta, která jsou roztříděná a logicky seřazená,“ popsal Rothröckl.

Správa Národního parku Podyjí spolu s Jihomoravským muzeem ve Znojmě a Městskou knihovnou Znojmo představí knihy na kulturním večeru nazvaném Prokůpkovo Podyjí. Uskuteční se v úterý 4. prosince od 17:00 v prostorách znojemské městské knihovny. Zájemci zde uslyší autentické nahrávky z rozhlasového pořadu s Bohumírem Prokůpkem a setkají se s autory publikace. Správa Národního parku Podyjí při této příležitosti veřejnosti představí i novou knihu kolektivu autorů pod vedením Vlasty Škorpíkové Ptáci Národního parku Podyjí.

Ukázky knih na www.nppodyji.cz/kniha

&source=https://www.nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">