Vyčerpaní, ale uchvácení krásou národního parku. Mladí výtvarníci přijeli do Podyjí
/FOTOGALERIE/ Více než dvě desítky studentů z Uherského Hradiště přijely na konci listopadu do Podyjí. Řadu let se úspěšně účastní naší výtvarné soutěže „Příroda kolem nás“. Proto jsme se rozhodli je odměnit třídenním výletem. Mladí malíři navštívili Nový Hrádek, památník Železné opony nebo třeba vinici Šobes a údolí Devíti mlýnů. Podívejte se, jak své zážitky zachytili ve svých obrazech a jak je popsali ve školním zpravodaji.
Těžko říct, kdy vlastně tento výlet začal. I když bylo v plánech uvedeno, že začátek akce bude dne 26. 11. 2018 v
7:20 na autobusovém nádraží, bylo nutné si uvědomit, že bez vynikající práce našich studentů ve výtvarném oboru
bychom se nikdy nerozjeli v 7:35 směr Havraníky do bývalé školy v Havraníkách, která se po rekonstrukci stala budovou
správy NP Podyjí, kam jsme také po dvou hodinách, dvaceti čtyřech minutách a třinácti sekundách dorazili. Hned po
příjezdu jsme se v doprovodu milé paní inženýrky Svatavy Holubové vydali poznávat krásy NP Podyjí za účelem vybrat si
námět pro uměleckou tvorbu. Vyčerpaní, ale uchvácení krásou národního parku jsme se vrátili zpět do Havraníků, kde na
nás čekal pozdní, ale chutný oběd. Po obědě jsme se pokusili své dojmy z první návštěvy parku zachytit na papíře
pomocí techniky akvarelu a lavírované tuše. Malovali jsme přibližně do devíti hodin, kdy jsme měli uklidit materiály
a o půl desáté se sejít v jídelně k hodinu a půl dlouhému zpěvu písní, které každý zná. Po dvou a půl hodinách jsme
měli dost zpěvu, a tak jsme šli dělat to, co nám všem jde nejlépe. Šli jsme spát. Na druhý den jsme se opět vydali
hlouběji do národního parku, kde jsme měli možnost pokochat se pohledem například na vinici Šobes nebo 9 mlýnů. Výlet
byl díky velké zimě poměrně náročný, ale své energie jsme doplnili vepřo knedlo zelem a květákovou polévkou, kterou
nám s láskou připravili zaměstnanci v národním parku, za což jim moc děkujeme. Po posilnění jsme pokračovali v
kreslení. Poslední den nás čekalo jen sbalení našich věcí a poslední dodělávky obrazů, s kterými jsme se pochlubili
na vernisáži doprovozené vlastní hudbou.
Anna Mráčková, Adam Zimčík
Od pondělí 26. 11. 2018 do středy 28. 11. 2018 probíhal výtvarný pobyt v Havraníkách NP Podyjí. Pobytu se zúčastnili žáci kvart, kvint a sext. Celým výtvarným pobytem nás doprovázeli p. prof. Lukáš Psík, p. prof. Zdeněk Hubáček a paní inženýrka Svatava Holubová z NP Podyjí. První den jsme viděli okolí Havraníků a NP Podyjí, což nám bylo velkou inspirací při večerní tvorbě.
Druhý den jsme se vydali do vzdálenější části NP, kde jsme viděli malebnou zříceninu Nového Hrádku a pozůstatky železné opony, které jsme se snažili zachytit v našich malbách. Poslední den proběhla vernisáž, kde jsme nejen vystavili naše práce, ale dokonce jsme zahráli a zazpívali.
Výtvarně poznávací pobyt se velmi povedl a moc se nám tam líbilo. Jen počasí mohlo být přívětivější. Tímto bychom
chtěli poděkovat oběma profesorům a především paní inženýrce Holubové, která nám ukázala mnoho krás NP Podyjí.
Alexandra Grossmanová
Pondělí, 3. prosinec 2018