Většina turistických cest je stále neprůchodná, hrozí pády větví i celých stromů

Znojmo, 5. prosince 2014 - Správa Národního parku Podyjí upozorňuje občany na zvýšené nebezpečí lámání větví i stromů, které zapříčinila silná vrstva ledovky na začátku týdne. Většina turistický cest je neprůchodná. Doporučuje občanům a návštěvníkům národního parku, aby z bezpečnostních důvodů nevstupovali do lesů a to až do odvolání.

Přestože ledovka už polevila, v lesích národního parku je řada polámaných stromů. Hrozí tak nadále pády větví nebo celých stromů. Většina cest je navíc neprůchodná. Pohyb v lesích je stále nebezpečný, lesníci ale už opatrně začínají sčítat škody a uvolňovat důležité komunikační trasy.

„Postupně zprůchodňujeme hlavní cesty, pak bude následovat pročištění celé cestní sítě,“ uvedl vedoucí odboru péče o les Správy Národního parku Podyjí Petr Vančura. Podle jeho současných odhadů ledovka poškodila tisíce kubíků dřeva v lese.

Do podobné situace se lesy v Národním parku Podyjí dostaly naposledy v roce 2006, kdy je výrazně poničil těžký mokrý sníh. Se srovnatelným množstvím ledovky se stromy v Podyjí musely naposledy vyrovnat v roce 1995.

Národní park Podyjí pokrývají lesy zhruba z 84 %. Celé údolí je takřka souvisle porostlé přirozenými a přírodě blízkými lesy. V západní části rostou zbytky původních podhorských bučin s jedlí a tisem, které východním směrem střídají dubohabrové porosty.