V Podyjí rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédněte si je na vřesovišti i na výstavě v muzeu

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Na vřesovišti rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédnout si je můžete například u Popické kaple. Rozpoznávat se je můžete naučit i v prvním patře Jihomoravského muzea ve Znojmě. Od počátku května tam orchideje Podyjí návštěvníkům představuje pětice informačních panelů. Zájemci na nich naleznou kromě fotografií a základních informací i popis míst, která tyto ohrožené a chráněné rostliny potřebují k životu.

Image
Vstavač kukačka. FOTO: Radomír Němec

Vstavač kukačka (Orchis morio) patřil v České republice dříve k nejhojnějším orchidejím. Kvůli změnám v užívání krajiny však ze svých někdejších lokalit značně ustoupil. Na Znojemsku máme štěstí, zdejší populace patří k nejbohatším. Na Cínové hoře v lomu v příznivých letech vykvétají tisíce jedinců. V Podyjí druh nalezneme na vřesovištích. Kousek od značené cesty ho naleznete u Popické kaple. Vstavač kukačka je velice variabilní zejména v barvě květu. V populacích nalezneme rostliny i s květy zcela bílými.

Jako většina našich orchidejí je i tento druh závislý na mykorhize, tedy na zvláštním druhu soužití rostliny s houbami. Mykorhiza je výhodná zejména v době klíčení. Semena orchidejí jsou totiž velmi malá a téměř bez zásobních látek. Houba tak zajistí rostlině i v tak extrémních podmínkách, jaké skýtá vřesoviště, nezbytnou vodu a minerální látky.

130506_pantofli__ek_800.jpg
Střevičník pantofliček. FOTO: Radomír Němec

Skvostem mezi našimi orchidejemi je střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus). Vykvétá většinou v polovině května. Lokality jeho výskytu se však tají. Má z našich orchidejí největší a nejnápadnější květy. Vyrůstají na lodyze většinou jednotlivě a jsou tvořené čtyřmi hnědočervenými lístky a bačkůrkovitým žlutým pyskem. V Podyjí roste vzácně v lesích na bazickém podkladu.

Tomuto druhu se jeho krása a atraktivita téměř stala osudná. Často byl přesazován do zahrad. Přesazování je však většinou z důvodu mykorhizních vazeb a choulostivosti druhů neúspěšné. Nehledě k tomu, že je druh jako většina našich orchidejí chráněn zákonem. Ochrana celé čeledi je kromě toho zajištěna několika mezinárodními úmluvami, například Bernskou úmluvou o ochraně evropských planě rostoucích rostlin.

Image
Hlístník hnízdák. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Naopak poměrně hojnou orchidejí, kterou je možné na výletech v lesích národního parku v květnu potkat, je nenápadný hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis). Na rozdíl od většiny ostatních rostlin nemá funkční chlorofyl. Květy i celá rostlina mají tak nezvyklé žlutohnědé zbarvení. Hlístníku vyhovují stinné lesy a na živiny bohatá, mírně kyselá půda s vyšším obsahem vápníku.   

Image
Prstnatec bezový. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Nyní právě kvete i prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina). Vyskytuje se ve dvou barevných formách, s květy žlutými a vzácně i nachově červenými. Oranžově kvetoucí jedinci jsou kříženci obou forem. Zajímavostí je, že listy prstnatců mají většinou na svém povrchu viditelné tmavší skvrny. Prstnatec bezový však na listech skvrny nemá. Se svou výškou okolo 15 cm je zároveň nejmenší zástupce rodu. Druh vyhledává lokality s mělkou půdou. Upřednostňuje slabě kyselý a vysychavý substrát. V Podyjí se jedná o poměrně vzácný druh. Dříve vykvétal rovněž u Popické kaple.

I když jsou orchideje považovány za exotické rostliny, ve volné přírodě je naleznete i v Česku.  Jsou mnohem drobnější, ale v tvarech a barvách si nezadají se svými příbuznými z deštného pralesa. V tropech převažují epifytické druhy (rostoucí na stromech), naproti tomu naše druhy rostou pouze na zemi. V České republice se ve volné přírodě setkáme asi se 60 druhy orchidejí. Z Národního parku Podyjí - Thayatal je známo celkem 19 druhů, z toho dva jsou nezvěstné a jeden již vyhynulý.

FOTOGALERIE: Prohlédněte si orchideje Podyjí

INFOMATERIAL O ORCHIDEJÍCH PODYJÍ

Radomír Němec, botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě