V Podyjí přibudou vzácné jedle. Po třech letech znovu plodí

Po třech letech v Podyjí znovu plodí jedle. Z části semen z letošní úrody vyrostou nové jedle ve školkách Správy parku. Většina šišek ale zůstane na místě v lese, aby se populace jedlí mohla přirozeně obnovit. Jedle bělokorá je jeden z nejvzácnějších stromů našich lesů. Kvůli kvalitě svého dříví z lesů v minulosti téměř vymizela.

Image

„Jedle plodí velmi nepravidelně v intervalu dvou až šesti let. Tato dříve běžně zastoupená dřevina, která má měkké a tedy pružné a dobře štípatelné dřevo, používané v minulosti jako stavební dříví včetně vodních staveb, z našich lesů téměř vymizela,“ řekl vedoucí odboru péče o les Správy Národního parku Podyjí Petr Vančura. Je totiž navíc citlivá na znečištění ovzduší a současně je vyhledávanou potravou jelenu a srnčí zvěře.

Správa Národního parku Podyjí se snaží jedli do podyjských lesů vracet. Na konci září sebrala prostřednictvím specializované firmy cca 50 kg jedlových šišek. „Jedná se o malou část letošní úrody, neboť většina šišek zůstane v lese a slouží k přirozenému rozšiřování této dřeviny,“ upřesnil Vančura. Posbírané šišky lesníci Správy parku uložili k dozrání a poté semena vysejí do lesních školek přímo v Podyjí. „Vypěstované sazenice budou v příštích letech vysazovány formou podsadeb na vlhčích a stinnějších místech jako jsou například údolí potoků nebo přirozených proláklin v západní a střední části Podyjí,“ dodal Vančura.

Jedle bělokorá je vysoký, statný, jehličnatý strom s pyramidální až válcovitou korunou. Ve střední Evropě roste v horských a podhorských lesích. Společně s bukem vytváří nyní již vzácné bukojedlové lesy.