V Podyjí právě dozrávají brambory indiánů

Svítivě žluté květy slunečnic topinambur nyní zpestřují podzimní přírodu Podyjí. Nalézt je můžete v údolí řeky Dyje nebo na mezích, v příkopech na okraji polí či na místech nedávných zemních prací. V podzemí skrývá hlízy, kterými si můžete zdravě osvěžit svůj podzimní jídelníček. Ideální čas na jejich vykopání je právě nyní. V USA běžná zahradní zelenina se do Evropy dostala z Ameriky v 16. století. Zplanělá nyní zaplavuje především břehy řek. V extrémních případech ale vytlačuje i původní vegetaci.

Image
Slunečnice topinambur svými jasnými žlutými květy prozařuje podzimní Podyjí.  FOTO: Radomír Němec

Topinambury, známé též pod lidovým názvem židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky, se pěstují k jídlu ale i jako krmivo. Někdy bývají vysazovány jako okrasná trvalka. Svůj název odvozují od jména jihoamerického indiánského kmene Tupinambů. Právě od nich v 16. století získali francouzští námořníci a kolonisté v Brazílii znalosti o využívání podzemních hlíz topinambur.

Tyto „sladké brambory" mají široké kuchyňské využití. Dají se obalovat v těstíčku a smažit. Lze z nich dělat i bramboráky, vlastně spíše topinamburáky. V syrovém stavu jsou výborné do salátu. Indiáni z nich lisovali šťávu k pití.

Image
Její hlízy zase skrývají množství železa, křemíku, draslíku a vitamínu C. FOTO: Radomír Němec

Podle odborníků jsou sladké topinambury vhodné i pro diabetiky. Neobsahují totiž na rozdíl třeba od brambor škrob, ale diabeticky vhodný inulin. Jsou bohaté i na železo, křemík, draslík a vitamín C.

Na topinambury se můžete nyní podívat i v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Rostlinu i její hlízy můžete zhlédnout v rámci aktuální výstavy „Indiáni z velkých plání, aneb hrdinové Karla Maye ve světle skutečnosti".

Na zájemce zde čeká i bohatý textový a fotografický materiál nebo jedinečné repliky oděvů, oděvních součástek a předmětů denní potřeby, které dnes používají takzvaní „euroindiáni". Výstava je v prostorách Minoritského kláštera ve Znojmě otevřena až do 23. listopadu.

Radomír Němec, botanik Jihomoravského muzea ve Znojmě

 

&source=https://www.nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">