V Podyjí můžete potkat všechny české užovky, zmijí se bát ale nemusíte
/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Setkat se nyní v Národním parku Podyjí s hady není vůbec žádný problém. Plazí se po vřesovištích na Havranicku a Hnanicku, plavou v řece u Devíti mlýnů nebo se sluní na Šobesu či Novém Hrádku. Jen zde a na dalších dvou místech v Česku mohou lidé vidět například kriticky ohroženou užovku stromovou. Narazit v národním parku mohou ale na téměř všechny české hady. Jen zmiji tu odborníci živou ještě neviděli. Zkoumat život hadů s nimi můžete už tuto sobotu (9.6. 2012). Sraz oblíbené exkurze pro veřejnost je v 10:00 u bývalé roty pohraniční stráže v Hnanicích.
Užovka stromová (Zamenis longissimus) je jedním z nejvzácnějších plazů Podyjí. V
Česku na ni můžete narazit už jen v Poohří a Bílých Karpatech. Je zhruba 1,5 m dlouhá a dožívá se až 25 let.
Odborníci v Podyjí označili na šest stovek tohoto kriticky ohroženého hada. Žije jich tu pravděpodobně mnohem
víc. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí
Užovka stromová je jedním z hadích skvostů Podyjí. Kromě malých izolovaných lokalit v Poohří v západních Čechách nebo v Bílých Karpatech na jihovýchodní Moravě ji v Česku nikde jinde nenajdete. V národním parku si oblíbila například Šobes, Nový Hrádek nebo Hardeggskou stráň u Čížova. Setkání s ní vás může i vystrašit. Je to totiž nejdelší český had. Dorůstá až dvou metrů.
Tento vzácný had, nazývaný též užovka Aesculapova, se dostal i do římských pověstí. Starověké město údajně ochránil před smrtící epidemií a stal se symbolem římského boha lékařství Aesculapa. Nevyhýbá se ale ani pověstem podyjským. Pro naše předky byl nedotknutelný, a pokud se usídlil v blízkosti jejich obydlí, přinášel hojnost a zdraví.
Velká, štíhlá, mrštná užovka stromová dostala své jméno díky zálibě v lezení. Umožňují to speciální šupiny, které má na břiše. Svých lezeckých schopností využívá především k získávání potravy. Loví zejména ptáky, ale nepohrdne ani jejich mláďaty a vejci nebo drobnými savci.
Užovka podplamatá (Natrix tessellata) je zhruba jeden metr dlouhý had, který se živí
převážně rybami. Její břicho je nažloutlé až červené, někdy však zbarvené ostře žlutě nebo oranžově s černými
skvrnami, které jsou podobné kostkám. Od těchto skvrn (plam) je odvozeno i její jméno. FOTO: Archiv Správy Národního
parku Podyjí
V oblasti Devíti mlýnů nebo městečka Hardegg zase můžete vidět hada, který bez problémů plave na hladině. S největší pravděpodobností to bude užovka podplamatá. K vodě se přesouvá přibližně od poloviny května. Zprvu se jen vyhřívá na souši. Když má voda pro ni přijatelnou teplotu, vyrazí na lov rybek. Nejenže velmi dobře plave, ale umí se i potápět a chytat svou kořist hluboko pod hladinou. Nepohrdne ani žábami, čolky nebo pulci.
Přestože není jedovatá, nebojí se na vetřelce zaútočit svými zuby. K obraně také používá vylučování zapáchajících tekutiny, nebo předstírá, že je mrtvá.
Všechny plazy národního parku podrobně popisuje nový informační materiál, který je volně ke stažení na webu Správy parku https://www.nppodyji.cz/informacni-letaky nebo dostupný na informačních centrech.