V blízkosti české celnice u Hardeggu poroste potomek památného dubu z Českého krasu

Břeh na české straně Dyje u Hardeggu v budoucnosti zastíní potomek památného dubu z Kody v Českém krasu. Na symbolické místě jej na začátku listopadu vysadili manželé Heike a Milan Hulánovi. Dub je jedním ze stromů vydražených na dobročinné aukci, kterou pořádala Nadace Partnerství.

Image

Manželé Hulánovi sice žijí a pracují až v Ústeckém kraji, svůj vztah k Podyjí ovšem již léta budují, a to i díky Nadaci Partnerství. Stromek vysadili vlastníma rukama a přitom vzpomínali například na cykloakce Nadace Partnerství na stezce Greenway Praha-Vídeň,“ přiblížila Lenka Reiterová ze Správy Národního parku Podyjí.

Dobročinná dražba se zaměřením na ekologii se uskutečnila letos v červnu. Pro více než stovku filantropů připravila Nadace Partnerství kolekci třiceti potomků památných a významných stromů. Lípy a duby s jedinečným genofondem dražitelé vysadili na místech spojených s českou státností a historií. Výtěžek aukce putoval na iniciativu Sázíme budoucnost, a nakonec dosáhl rekordní výše 4 882 000 korun.

Přírodní rezervaci Koda v Českém krasu spojuje s Podyjím především rozmanitost a kvalita tamních biotopů a také hluboko zaříznuté údolí řeky Berounky. Známá je i archeologickou lokalitou jeskyně Koda, ve které odborníci odkryli zajímavé nálezy od paleolitu až po středověk. „Dub cer u Hardeggu je dalším pojítkem mezi oběma oblastmi. Navíc se stává právoplatným dědicem, protože mateřský strom, zvaný Turecký dub v Údolí Děsu, již bohužel nestojí,“ dodala Reiterová.

Image