Do Podyjí si vemte láhev vody, ta ve studánkách není pitná

/MAPA, FOTOGALERIE, ROZBORY/ Zhruba desítka pramenů a studánek se nachází v Národním parku Podyjí a jeho bezprostředním okolí. Bohužel ani v jedné v blízkosti turistických cest není voda vhodná k pití. Některé jsou kvůli relativně suchým létům vyschlé. Jiné nesplňují požadavky hygieniků. Vyplývá to z pravidelného testu kvality vod, který zadali správci parku.


Image

Podívejte se také:

„Pravidelně kontrolujeme vodu v pěti studánkách. Letos jsme ale vodu v červenci odebrali a nechali ověřit v akreditované laboratoři jen ve třech. Studánka Pod Lipami nedaleko Havraníků je po dvou suchých letech bez vody a Plačkovu studánku u Čížova se ještě nepodařilo po sesuvu půdy opravit," řekla referentka pro vodní hospodářství správy parku Martina Kosová

Nejhůře z testů vyšla studna u Popické kaple. Voda zde, kromě nevyhovujících mikrobiologických ukazatelů, nesplňuje ani požadavky na zákal, množství železa a manganu.

Přísnými měřítky hygieniků neprošly ani Mahrova studánka v blízkosti mostu Heleny Mniszkové na Vranovsku a ani Gruberova studánka u Šobeské lávky v lokalitě Devíti mlýnů. Voda v nich nesplňuje požadavky na mikrobiologické ukazatele. „Prakticky nám rozbor říká, že voda přišla do kontaktu se zbytky živočichů. To je v přírodě velmi pravděpodobné," uvedla Kosová. Zdravý člověk se může s klidem v duši takové vody napít. Citlivějším lidem může ale požití takové vody způsobit zažívací potíže a znepříjemnit pobyt v národním parku.

Radíme proto v Podyjí do přírody vyrážet s plnou lahví pitné vody a nečekat, že cestou někde doplníme.

 

Gruberova studanka - rozbor 2012 Gruberova studanka - rozbor 2012 (236,81 KB)
Mahrova studanka - rozbor 2012 Mahrova studanka - rozbor 2012 (234,60 KB)
Studna u popicke kaple - rozbor 2012 Studna u popicke kaple - rozbor 2012 (233,74 KB)