Stromy Znojemska se staly stoleté lípy u popické kaple

Znojmo, 23. dubna 2012 - Nejvíce hlasů v anketě Strom Znojemska 2011 dostaly zhruba 120 let staré lípy u popické kaple. Pro stromy na magickém místě uprostřed vřesoviště hlasovalo 931 lidí. Největší sympatie hlasujících si získaly také sekvojovce v Kravsku (869 hlasů) a topol v Kubšicích (785 hlasů). Zájemci vybírali z devíti nominovaných stromů.

Image
Lípy u popické kaple se staly Stromy Znojemska 2011. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

„Anketu pořádáme na Znojemsku letos už podruhé. Chceme tak upozornit na zajímavé stromy a místa, která z krajiny bohužel čím dál častěji mizí. Mám radost, že lidé letos hlasovali pro stromy na zajímavých místech i pro ty, které mají důležité vazby na dění v jejich obcích," řekla jedna z organizátorek ankety Markéta Frindová ze Správy Národního parku Podyjí.

Právě Správa parku, spolu s Nadací pro obnovu církevních památek děkanství znojemského a občanským sdružením Popice Charlese Sealsfielda se staly navrhovateli popických lip, které nakonec získaly nejvíce hlasů.  „Lípy u kaple jsou příkladem spirituálního sepětí člověka s krajinou. V průběhu staletí se u nich zastavily tisíce prostých věřících. Stromy se staly i němým svědkem obou světových válek, násilného poválečného odsunu původních usedlíků i příchodu nových obyvatel obce. Kaple dlouho chátrala. V roce 1993 byla díky iniciativě Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského i finanční sbírce bývalých německých občanů Popic znovu obnovena v původní podobě," popsal jeden z navrhovatelů Petr Lazárek.

Image
Kaple na popickém vřesovišti před rekonstrukcí v roce 1993. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Dva vzrostlé sekvojovce navrhli do ankety žáci a zaměstnanci Základní školy v Kravsku. Na školní zahradě jsou tito potomci sekvojovce z tamní zámecké zahrady součástí přírodní učebny. „Kravsko se může pochlubit zámeckou zahradou, v níž stojí strom neuvěřitelných rozměrů - sekvojovec obrovský. Málokdo z místních občanů ovšem ví, že se tento kravecký unikát podařilo před téměř čtyřiceti lety rozmnožit a vysadit i na školní zahradě," píše se v návrhu stromu do ankety.

Zajímavý příběh stojí i za topolem v Kubšicích. Přesto, že  v jeho bezprostředním okolí vzniklo dětské hřiště, obec se ho rozhodla zachovat. „Kubšický velikán dorostl úctyhodných rozměrů a za svou existenci byl minimálně dotčen zásahy, které by redukovaly jeho korunu.  Velký kus díků a uznání za to patří obci, která stromy v těsném okolí hřiště pojala jako jejich pevnou a nedílnou součást," uvedla Jitka Schneiderová z organizace Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko, která strom do ankety navrhla.

Organizátoři nyní z vítězných stromů ve spolupráci s navrhovateli vyberou kandidáty pro celostátní kolo ankety Strom roku. V loňském roce takto uspěl platan ze Skalice. V celorepublikovém hlasování se vyhoupl na třetí místo. Anketu Strom Znojemska pořádají Klub přátel stromů Znojemska, sdružení Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko a Správa Národního parku Podyjí.

Strom Znojemska 2011 - výsledky hlasování (hlasy z výstavy + hlasy z internetového hlasování):

1)Lípy u popické kaple:            932 (476   +  456)

2)Sourozenci sekvoj.v ZŠ Kravsko:  869 (239   +  630)     ¨

3)Topol v Kubšicích:               785 (76    +  709)

4)Dub u Cornštejna:                512 (276   +  236)

5)Jinan dvoulaločný v Jub. parku:  402 (321   +   61)

6)Boskovštejnské lípy:             287 (158   +  129)

7)Srdcová lípa v Příměticích:      266 (201   +   65)

8)Dub u Stanůvky:                  184 (123    +  61)

9)Dub u nemocnice:                 169 (130   +   39)

Anketa byla uzavřena 31. 3. 2012 ve 23:59h