Strom Znojemska po roce opět v Domě umění

Do znojemského Domu umění na náměstí T. G. Masaryka byla přestěhována výstava, kterou v prosinci hostila střední škola na Přímětické ulici. Bude tak, stejně jako v loňském roce, provázet cyklus přednášek Správy Národního parku Podyjí Přírodou celého světa i všechny přednášky muzejní.

 

jeden ze sekvojovců u školy v Kravsku

jeden ze sekvojovců u školy v Kravsku

lípy u Boskovštejna

lípy u Boskovštejna

topol u hřiště v kubšicích

topol v Kubšicích

Výstava, která právě probíhá v přednáškovém sále Domu umění je sestavená z návrhů veřejnosti do regionální ankety. Najdete zde fotografie i kresby, popisy a příběhy. Podobnou expozici hostil Dům umění (a před ním SOU a SOŠ na Přímětické ulici) již před rokem. Nyní jsou zde zveřejněny materiály, které zaslali občané a instituce do 2. regionálního kola Stromu roku. Tato anketa je celostátní, vyhlašuje ji každoročně Nadace Partnerství. Vybírají se do ní finalisté z celé republiky, 12 kandidátů pak soutěží mezi sebou o první místa. Z naší minulé regionální ankety Strom Znojemska 2010 byly zaslány do celostátní soutěže 3 vítězné návrhy. Jeden z nich, Skalický platan, byl porotou vybrán do finále a nakonec získal krásné 3. místo.

Anketu Strom Znojemska 2011 pořádá opět Klub přátel stromů Znojemska, Správa Národního parku Podyjí a Živé pomezí Krumlovsko – Jevišovicko, vyhlášena byla v červenci 2011, do 15. listopadu se shromažďovaly návrhy. Sešlo se jich tentokrát méně než v premiérovém ročníku a nejsou mezi nimi tak „zvučná jména“ jako sekvojovec obrovský v Kravsku či Skalický platan. I přesto na výstavě uvidíte „své staré známé“, které potkáváte na výletech či kolem nich třeba denně chodíte do práce či do školy. Ale možná se také necháte oslovit něčím novým. To vše může hrát roli při vašem hlasování, pokud se rozhodnete některý strom či dvojici stromů podpořit. Svůj hlas můžete dát jednomu až třem z celkem devíti kandidátů na Strom Znojemska 2011. Hlasování probíhá na výstavě, která potrvá do 22. 3. 2012, ale také pomocí internetu na www.nppodyji.cz/stromroku2011, a to až do konce března.