Stoleté popické lípy se dostaly do celostátního finále ankety Strom roku

Znojmo, 18. června 2012 - Stoleté lípy u kaple na popickém vřesovišti se dostaly v anketě Strom roku 2012 mezi dvanáct nejsympatičtějších stromů Česka. Z 65 návrhů je vybrala odborná porota Nadace Partnerství, která anketu pořádá. Lidé pro ně nyní mohou hlasovat pomocí dárcovské SMS nebo zpoplatněných hlasovacích archů.  Popické lípy do soutěže společně nominovalo občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda, Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského a Správa Národního parku Podyjí.

Image
Lípy u popické kaple se staly Stromy Znojemska 2011. Nyní bojují o přízeň i v celostátním kole ankety Strom roku 2012. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Finalisté ankety Strom roku 2012 zaujali silným příběhem, historií spojenou s místem, kde rostou, i schopností stmelit obyvatele ve svém okolí. „Anketa Strom roku upozorňuje na zajímavé stromy, které mají lidé mnohdy přímo pod nosem, a přesto je nevidí. Všechny stromy ve finále jsou svým způsobem jedinečné a nezaměnitelné. Jsou naším cenným přírodním i historickým pokladem a právem na ně můžeme být pyšní," uvedla koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Tato kritéria splnil i vítěz znojemského regionálního kola. „Lípy u kaple na popickém vřesovišti  jsou příkladem spirituálního sepětí člověka s krajinou. V průběhu staletí se u nich zastavily tisíce prostých věřících. Stromy se staly i němým svědkem obou světových válek, násilného poválečného odsunu původních usedlíků i příchodu nových obyvatel obce. Kaple dlouho chátrala. V roce 1993 byla díky iniciativě Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského i finanční sbírce bývalých německých občanů Popic znovu obnovena v původní podobě," popsal jeden z navrhovatelů Petr Lazárek.

Image
Kaple na popickém vřesovišti před rekonstrukcí v roce 1993. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Lidé mohou popické lípy podpořit až do 10. října zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM1 na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Nadace Partnerství obdrží 27 Kč. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. Každý podepsaný by tak měl přispět symbolickou částkou 3 Kč. „Podpisové archy budou mezi občany Znojemska šířit navrhovatelé za pomoci studentů některých místních škol. Uvítáme ale pomoc od všech, kdo se budou chtít do sbírání podpisů zapojit," řekla Markéta Frindová ze Správy Národního parku Podyjí.

Peníze získané anketou pak směřují na výsadbu a ochranu stromů po celé republice. Vítězný strom získá bezplatné arboristické ošetření a postoupí do mezinárodní ankety Evropský strom roku 2013.