Správci parku obnovili dvě studny v Podyjí, připomínají morové rány i pohraničníky

Dvě historické studny obnovili v těchto dnech správci národního parku Podyjí, vznikla tak i nová odpočinková místa pro návštěvníky. Studna v Trauznickém údolí nedaleko Popic posloužila místním pravděpodobně i v době morových epidemií. Tu nedaleko Podmolí zase využívali pohraničníci střežící neprostupnost železné opony. Lidé se v horkých dnech jejich vodou mohou zchladit. Pitná ale zatím není. Studny začínají znovu fungovat po několika desetiletích.

Image
Nové odpočinkové místo a obnovéná studna mezi Popicemi a Konicemi. FOTO: Petr Lazárek, Správa Národního parku Podyjí

Studnu na začátku Trauznického údolí naleznete na zelené turistické značce. „Má patrně středověký původ a byla podle legendy využívána občany Popic a Konic při morových epidemiích. Dle historických zdrojů je známo, že její voda pomáhala v době sucha při stavbě Konického kostela,“ řekl vedoucí strážní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Z druhé studny, kterou zájemci naleznou u červené cyklistické trasy nedaleko Podmolí u Pustého rybníka před sjezdem do údolí Žlebského potoka, zase čerpali v minulém století vodu pohraničníci z nedaleké roty.

„Obě studny jsme několikrát pečlivě vyčerpali a vyčistili. Následně jsme je osadili novými poklopy i pumpami. Místa kolem nich jsme pak doplnili lavičkami a stolem pro odpočinek,“ popsal Lazárek.  Rozbor vody u obou studní prokázal, že voda nemá kvalitu pitné vody. Je proto nutné ji zatím používat pouze jako vodu užitkovou k umytí a osvěžení. „Doufáme, že voda se stálým používáním vyčistí. Uvidíme, třeba rozbor v příštím roce ukáže, že voda bude vhodná i k pití,“ dodal Lazárek.

Správci parku věří, že i tak v letošním suchém roce přinesou nově obnovené studny turistům a poutníkům osvěžení a příjemné posezení.