Sochy, kříže, kapličky. Nový infomateriál představuje sakrální stavby Národního parku

Znojmo, 2. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Krajina Národního parku Podyjí v sobě skrývá kromě unikátní přírodní rozmanitosti i řadu soch, božích muk nebo kaplí. Právě drobným sakrálním stavbám se věnuje nový informační materiál, který vydala Správa parku.

Image

„Kříže, sochy a drobné sakrální stavby po staletí spoluvytvářely typický obraz krajiny Podyjí a staly se tlumočníky krajinné paměti. Krajině dávají řád, estetickou hodnotu, harmonické vztahy i měřítko. Jsou dokladem spirituálního sepětí člověka s místem, kde žije," řekl jeden z autorů materiálu Petr Lazárek.

V dvanácti stránkové brožurce se zájemci více dozví o funkci těchto památek i jejich základní typologii. Budou se moci vypravit například za nejstaršími Božími mukami Podyjí nebo se dozví, kde v krajině nalézt zajímavé kapličky či poutní kaple. Drobná publikace se věnuje i křížovým cestám nebo mohutným stromům, které tyto stavby často doprovázejí.

Malý průvodce krajinou spirituálních staveb vydala Správa Národního parku Podyjí v rámci série infomateriálů. Její předešlé díly se věnovaly například ptákům, netopýrům, tradičnímu domu Podyjí nebo turistice a cykloturistice. K dispozici jsou v informačních centrech parku, v budově Správy parku ve Znojmě nebo ke stažení na na této stránce.

Drobné sakrální památky ve regionu Národního parku Podyjí Thayatal Drobné sakrální památky ve regionu Národního parku Podyjí Thayatal (893,21 KB)