S párou do Šatova

Na sobotu 5. 9. 2015 připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. Podílet se na něm bude i Správa NP Podyjí.

V Areálu československého opevnění v Šatově jsou ve spolupráci s dalšími partnery připraveny aktivity v okolí pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada, ve Slupi proběhne tradiční akce s názvem Slavnosti chleba. České dráhy vypraví v tento den z Brna do Šatova historický vlak s parní lokomotivou. Spojení mezi Znojmem, Šatovem a Slupí budou po celý den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně. 

Historický vlak

České dráhy připravily k oslavám výročí 145 let tratí na Znojemsku speciální zážitkovou jízdu historickým vlakem z Brna do Šatova. Na návštěvníky čeká syčící pára a tendr plný uhlí. Souprava je totiž řazena z historické parní lokomotivy 475.101 „Šlechtična“, která se bude střídat s dieselovou lokomotivou T 478.1039 „Bardotka“ firmy AŽD. Vždy ve směru do Hrušovan nad Jevišovkou bude v čele vlaku „Šlechtična“, v opačném směru „Bardotka“. Souprava vlaku je sestavena z historických vozů 3. třídy „Rybáky“, uprostřed je zařazen bufetový vůz s občerstvením a výbornými víny Znovínu. Vlak vyjíždí v 8.28 z Brna Hlavního nádraží, zpět v 17.30 ze Šatova. Podrobnější jízdní řád a cena jízdného na stránkách Českých drah.

Bližší informace: http://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/681-145-let-trati-na-znojemsku

Lokomotiva Šlechtična – parní lokomotiva s typovým označením 475.101 byla vyrobena v roce 1947 v plzeňské Škodovce, na svou dobu byla velmi moderní, byly tu použity nové konstrukční prvky. Váží téměř 100 tun. Díky železničním nadšencům je plně provozuschopná a užívá se pro zvláštní historické jízdy.

Lokomotiva Bardotka – dieselelektrická lokomotiva řady 751 (řadové označení T 478.1). Jedná se o jednu z nejzdařilejších lokomotiv, které opustily brány pražské lokomotivky ČKD. Vyráběla je v letech 1964–1971. Byla to první skříňová motorová lokomotiva, která mohla konkurovat i velkým parním lokomotivám. Bardotky jezdily v osobní i nákladní dopravě. Lokomotiva mimo jiné získala i medaili za design. Právě netradiční tvary jí vysloužily hned několik přezdívek. Zejména u první série připomínalo zaoblené čelo lokomotivy poprsí, což si strojvedoucí rázem spojili hereckou hvězdou 60. let Brigitte Bardotovou.

Jízdní řád

8:20

 

Brno-Židenice

 

19:41

8:28

 

Brno hl.n.

 

19:37

8:57

 

Moravské Bránice

 

19:01

9:10

 

Moravský Krumlov

 

18:48

9:48

12:45

Hrušovany nad Jevišovkou

11:50

18:19

-

13:05

Božice u Znojma

11:43

-

-

13:15

Hodonice

11:37

-

10:16

13:25

Znojmo

11:30

17:45

10:21

13:30

Znojmo-Nový Šaldorf

11:07

17:37

10:27

13:36

Šatov

11:00

17:30

Program ve vlaku

V historickém vlaku do Šatova bude během jízdy probíhat zábavně-naučný program, který připomene dobu nedávno minulou, kdy překročení státní hranice bylo přísně střeženo ozbrojenými bezpečnostními složkami Československé socialistické republiky. Členové Klubu vojenské a policejní historie Československo předvedou cestujícím scénky s příslušníky Pohraniční stráže, Oddělení pasové kontroly a Celní správy z 80. let minulého století.

Program v Areálu československého opevnění v Šatově

Po příjezdu do Šatova proběhne přesun do Areálu československého opevnění (cca 1,7 km), kde budou připraveny další aktivity v bezprostředním okolí pěchotního srubu MJ – S 3 Zahrada. Prohlídka samotného pěchotního srubu bude tento den probíhat průběžně (bez průvodce) s průvodcovskými texty. Tento způsob prohlídky se při akcích osvědčil, protože je vhodný i pro rodiny s dětmi, pro které by odborný výklad průvodce byl příliš složitý. Členové osádky budou zájemcům podávat odbornější informace.

Na prohlídku navazují stanoviště s úkoly s tématikou vojenství, ale i okolní krajiny a vína. Stanoviště jsou určeny především dětem, ale zapojit se mohou i dospělí, kteří jistě ocení např. aktivity spojené s vinařstvím. S přírodou a její ochranou účastníky seznámí pracovníci správy Národního parku Podyjí. Vstupné dospělí 50,- Kč, zlevněné 25,- Kč, děti do 6 let zdarma, sleva na rodinné pasy. Ve vstupném jsou kromě prohlídky zahrnuta i soutěžní stanoviště pro děti.

Obec Šatov nabízí i další zajímavosti. Navštívit můžete Malovaný sklep, sklepní labyrint pana Šušláka nebo v tento den od 13 hodin i speciální akci s názvem Trakturkiáda (Sraz malotraktorů domácí výroby), při které musí účastníci prokázat své schopnosti při 5 závodních disciplínách. Bližší informace na stránkách městysu Šatov.

Milovníci cyklistiky jistě ocení cyklovůz řazený ve vlaku. Šatov je totiž ideálním místem pro výlety na kole. Využít lze cyklostezky na Znojemsku i v nedalekém Rakousku.

Program ve Slupi

Kromě Areálu československého opevnění v Šatově má Technické muzeum v Brně na Znojemsku ve své správě i Vodní mlýn ve Slupi. V sobotu 5. 9. 2015 zde proběhne tradiční velká akce s názvem Slavnosti chleba. Hlavním bodem programu je přehlídka domácích i zahraničních folklórních souborů, na návštěvníky čeká ale i prohlídka mlýna nebo jarmark s historickými řemesly, výrobou skla ve sklářské peci, stánky s občerstvením nebo burčákem. Zájemci si mohou zakoupit unikátní chléb, který bude po celý den nepřetržitě pečen ve vojenské pekárně ze sbírek Technického muzea v Brně. V obci bude umístěno i vojenské ležení k připomenutí 70. výročí ukončení 2. světové války.

V obci Slup můžete také navštívit Muzeum čs. opevnění 1938 ve Slupi a v nedalekých Oleksovičkách Muzeum zemědělství.

Spojení mezi Znojmem, Slupí a Šatovem budou v tento den zajišťovat historické autobusy ze sbírek Technického muzea v Brně, které můžete zdarma využít.

Jízdní řády těchto speciálních linek a bližší informace k akcím najdete na internetových stránkách muzea www.tmbrno.cz  nebo přímo na zastávkách.

Akce je součástí projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, který finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR. Projekt zahrnuje zábavně naučné poznávání mimobrněnských památek Technického muzea v Brně, jeho součástí jsou i speciální doprovodné akce na památkách.

Partneři akce:

Ministerstvo Kultury ČR, České dráhy, Klub vojenské a policejní historie Československo, Správa Národního parku Podyjí, Městys Šatov, Sbor dobrovolných hasičů Šatov, Vinný sklep U dvou zvířat v Šatově, Kkorálky.cz, Kynologický klub Nový Šaldorf.