Rozkvetl vřes a vylétli okáči, o měsíc dříve než obvykle

Letošní abnormálně dlouhé jaro spojené s teplým počasím posledních týdnů mění životní rytmus některých rostlin i živočichů. Na Kraví hoře již můžete vidět první kvetoucí vřesy.  Vylétl i velký motýl okáč medyňkový.  Obvykle se lidé mohou z typického zbarvení okáče i či nafialovělých kvítků vřesu těšit až v prázdninových měsících.

Image
Okač medyňkový. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Okáč medyňkový je typický až pro prázdninové měsíce a jeho pozorování začátkem června je velmi neobvyklé. „Motýla můžete zahlédnout na vřesovišti nebo podél lesních cest, kde usedají na stromy, skalky nebo bahnité okraje louží. Nezřídka si pochutnají i na lidském potu,“ popsal Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí.  Vajíčka kladou samičky jednotlivě na trávy rostoucí na silně vyhřátých místech, kde se z nich líhnou housenky přezimující až do následujícího jara.

Vedle kvetoucích keříků vřesu jsou po loňském suchu místy k nalezení zcela uschlé koberce vřesu. „Bude zajímavé pozorovat, jak se vřes obecný – ekologicky velmi plastická dřevina -  vyrovná s prudkými změnami podmínek v jednotlivých letech,“ uvedl Stejskal.