Rekonstruovanou českou celnici v Hardeggu otevřela výstava unikátních historických fotek

Část čerstvě zrekonstruované české celnice v Hardeggu otevřela v sobotu 27. května výstava více než dvou desítek unikátních fotografií z předválečného Hardeggu a jeho okolí. Spolu s vernisáží se od 14:00 hodin na přilehlé louce uskutečnilo i hravé odpoledne pro rodiny s dětmi. Od začátku června do konce sezony tu bude fungovat také nový informační bod Správy Národního parku Podyjí.

Voda v Dyji tiše plyne, z břehu zní hlasy hostů říčních lázní a z vody dovádění a veselý smích dětí. Letní expozice v nově otevřeném infobodu zve na výlet proti toku času do Hardeggu počátku 20. století. Tehdy se stal vyhledávaným cílem vídeňských občanů. Pravidelně se tak v červenci a srpnu počet jeho obyvatel až trojnásobil.

Prosluněné radovánky byly ale jen jednou stránkou tehdejšího života městečka. Fotografové zachytili i běžný život místních lidí a jejich prostředí. A často úmornou práci zdejších sedláků a lesních dělníků, mezi kterými nechyběly ani ženy a děti. „Více než dvě desítky historických fotografií ze sbírek Herberta Bednarika a archivu města Hardeggu vám připomenou dobu, kdy bylo možné se sem dostat často jen koňským povozem, řeku ještě neochlazovala voda z Vranovské přehrady a čas plynul pomaleji,“ upřesnil ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.

Od června budou lidé moci kromě zhlédnutí výstavy získat od obsluhy infobodu i informace o národním parku, tipy na výlety do okolí a další užitečné rady. Otevřeno bude až do konce srpna denně od 10 do 17 hodin. V záři pak pouze o víkendech.