Rada parku potvrdila navržené klidové území Podyjí
Správa Národního parku Podyjí se dnes dohodla na návrhu klidového území s Radou parku. Nyní bude jeho schvalování pokračovat v připomínkovém řízení vedeném Ministerstvem životního prostředí. Nově tak v národním parku budou zpřístupněny například lesy kolem vyhlídky Sealsfieldův kámen, části vřesovišť nebo například louka pod Šobesem. Klidové území vymezuje část Podyjí, kde se lidé mohou pohybovat jen po značených trasách. V platnost by vymezení nového klidového území mělo vejít v druhé polovině roku.
Rada parku návrh schválila jednomyslně. „Dnešní dohoda je výsledkem pečlivého předjednání. Jsem velmi rád, že, stejně jako v případě dohody o zonaci, jsme našli konsenzuální řešení, které vyhovuje jak obcím, tak i ochraně přírody,“ uvedl po hlasování předseda Rady Národního parku Podyjí Tomáš Vrška.
Správa parku návrh nového klidového území na konci února zveřejnila na svých internetových stránkách a následně prodiskutovala se starosty obcí a upozornila na něj i neziskové organizace a zainteresovaná sdružení. „V průběhu předběžných jednání jsme vysvětlovali podstatu naší představy klidového území. Dnešní jednoznačné hlasování považuji za dobrou dohodu pro přírodu národního parku, která respektuje potřeby ochrany tohoto unikátního území i zájmy návštěvníků,“ řekl ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl.
Klidové území je novinka, kterou přinesla novela zákona o ochraně přírody a krajiny z roku 2017. Přesně vymezuje, kam může v národním parku veřejnost jen po značených stezkách. V konkrétním případě Národního parku Podyjí zahrnuje 49% území. Dříve se nemohli návštěvníci volně pohybovat na 71% území. „Návštěvníkům se tak otevřelo zhruba 14 km2 pro neregulovaný pohyb,“ upřesnil Rothröckl.
Klidové území v Podyjí chrání především zachovalé prostředí říčního údolí Dyje. Síť turistických cest se jeho vymezením nezmění a Rada parku ji dnes i svým hlasováním potvrdila. V samotném klidovém území je tak vyznačeno 31 km tras pro pěší a 9 km cyklotras.
Nyní přechází proces schvalování klidového území na Ministerstvo životního prostředí. To jej projedná a vyhlásí jako "opatření obecné povahy". Mapy a podrobné informace o klidovém území a důvodech jejího vyhlášení naleznete níže nebo je můžete prostudovat na https://www.nppodyji.cz/klidoveuzemi
Dokumenty ke stažení
Návrh klidového území Národního parku Podyjí (detailní odůvodnění)
(1,61 MB)
Mapa návrhu klidového území Národního parku Podyjí (5,29 MB)
Mapa návrhu klidového území Národního parku Podyjí a stará 1. a 2.
zóna (5,36 MB)
Detailní mapy návrhu klidového území po jednotlivých
katastrech
Mapa návrhu klidového území a nová zonace (5,32 MB)
Mapa návrhu klidového území a cestní síť (5,30 MB)
Mapa návrhu klidového území a přírodní zóna (Naturzone) NP Thayatal
(5,36 MB)
Klidové území Národního parku Podyjí v otázkách a odpovědích (923,59
KB)
Čtvrtek, 28. březen 2019