Projekt Příroda bez hranic
Počátkem roku 2009 se Správa Národního parku Podyjí stala spoluřešitelem projektu Příroda bez hranic - Natur ohne Grenzen, vybrané otázky k sjednocení výzkumu přírody Národního parku Thayatal/Podyjí (Natur ohne Grenzen - ausgewählte Fragestellungen zur Harmonisierung der Naturraumforschung in den Nationalparks Thayatal/Podyjí). Vedoucím partnerem projektu je rakouský protějšek - Správa Národního parku Thayatal, Správa Národního parku Podyjí je tzv. projektovým partnerem. Projekt je spolufinancován z prostředku Evropské unie a byl podán v rámci programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-2013, prioritní osy 2 – Regionální dostupnost a udržitelný rozvoj, oblast podpory: Životní prostředí a prevence rizik.
Hlavním cílem projektu je doplnit chybějící údaje o vybraných přírodních fenoménech údolí řeky Dyje na území obou národních parků. I přes řadu existujících informací a odborných studií je zdejší příroda stále nedostatečně prozkoumána a mezi oběma národními parky existují velké rozdíly v úrovni poznání. Projekt byl zahájen v roce 2009 a bude ukončen počátkem roku 2012.
|
|
Tento projekt je příkladem spolupráce obou národních parků na poli vědy a výzkumu. Spolupráce je zakotvena v rámci bilaterální deklarace. Vzhledem k velké biodiverzitě je celé území nesmírně vhodné pro přírodovědný výzkum, jehož výstupy mohou fungovat jako modelový příklad pro opatření i mimo chráněná území.
Projekt se dělí na tyto
části (podrobnější přehled zde):
Netopýři a další drobní savci NP Thayatal
Pavouci a střevlíci suchých trávníků a luk v NP Thayatal
Plazi NP Podyjí/Thayatal
Kočka divoká v NP Podyjí/Thayatal
Ptáci NP Podyjí/Thayatal
Monitoring mrtvého dřeva řeky Dyje v NP Podyjí
Motýli v NP Podyjí/Thayatal
Více informací lze najít i v této prezentaci (Power Point, 8,75 MB)
o projektu, která byla přednesena dne 23.6.2010 na výroční konferenci programu Evropská územní spolupráce
Rakousko – Česká republika 2007 - 2013 v Mikulově - příspěvek byl prezentován společně českým (Robert Stejskal) a
rakouským (Claudia Wurth-Weitzsbauer) zástupcem.
Kromě vědeckých dat budou nejdůležitějšími výstupy odborné studie sloužící zejména správám obou parků k účinnější ochraně studovaných fenoménů, ale i barevné brožury pro nejširší veřejnost. V rámci částí projektu "Ptáci" a "Motýli" vzniknou i reprezentativní knihy. Všechny materiály budou dvojjazyčné. V rámci projektu budou pořádány i exkurze nebo přednášky.
Akce pořádané v rámci projektu Příroda bez hranic
Netopýří noc: 4. září 2010, pořádají Jihomoravské muzeum ve Znojmě a Česká společnost pro ochranu netopýrů. Akce se koná ve Vranově nad Dyjí.
Seminář řešitelů projektu Příroda bez hranic: 1. března 2011: na této akci byly za účasti českých i rakouských řešitelů prezentovány průběžné výsledky. Hlavním smyslem akce bylo osobní setkání všech expertů, výměna zkušeností, dat, zkoordinování dalších společných aktivit závěrečné fáze projektu.
Přednáška v rámci modulu "mrtvé dřevo": Mrtvé dřevo v řece Dyji a její nivě – ekologické užitky a vodohospodářské problémy: 31.3.2011: přednášel Mgr. Zdeněk Máčka, Ph.D.
Vycházka pro veřejnost Vítání ptačího zpěvu: 7. května 2011
Vycházka pro veřejnost Večerní posezení s můrami: 11. června 2011
Závěrečná konference projektu: 20-21. října 2011, místo konání Loucký klášter, Znojmo. Zde byly prezentovány nejdůležitější vědecké výsledky projektu. Akce druhý den pokračovala společnou exkurzí účastníků do přírody.
Aktuální výstupy
V rámci projektu vznikly popularizační letáky "Ptáci" a "Netopýři" , knihy "Motýli Podyjí" "Ptáci Podyjí", které jsou dostupné v papírové podobě na Správě NP ve Znojmě nebo na různých informačních bodech Podyjí. Dále vznikl sborník příspěvků z konference.
Jejich elektronické verze je možné také stáhnout elektronicky:
Netopýři - česká a německá verze
Motýli - česká a německá verze
Plazi - česká verze
Mrtvé dřevo (Břehové porosty) - česká a německá verze
Kniha Motýli Podyjí - česko-německá verze (7,13 MB)
Kniha Ptáci Podyjí - česko-německá verze (8,60 MB)
Sborník z konference Thayensia č. 9 - články ke stažení zde
![]() |
![]() |