Projděte se mezi horninami Podyjí. Správa parku připravila venkovní geologickou expozici

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Dvanáct druhů hornin z různých oblastí Podyjí naleznou zájemci od letošního léta u návštěvnického střediska národního parku v Čížově. Nyní k této venkovní geologické expozici vychází i tištěný průvodce. Stáhnout si ho můžete také z našeho webu. Vrása v bítešské ortolule. Venkovní expozice hornin Podyjí v Čížově. FOTO: Petr Lazárek / Správa NP Podyjí

Dvanáct ukázkových hornin, které vznikly před mnoha milióny let v dávných geologických dobách, představují základní stavební kameny národního parku. „Kamenické výbrusy na jednotlivých exponátech navíc poodhalují krásu jejich vnitřních struktur. Umožňují tak nahlédnout do samotné duše kamenů,“ popsal jeden z autorů venkovní expozice Petr Lazárek ze Správy parku.

INFOMATERIÁL:

Stáhněte si průvodce geologickou expozicí Stáhněte si průvodce geologickou expozicí

A jaké horniny v čížovské expozici naleznete? Mezi exponáty nechybí například bítešská ortolula. Kyselá vyvřelina typická pro skalní výběžky mezi Vranovem a Lukovem. V minulosti se z ní stavěly mimo jiné kamenné ohrady, které můžete v Čížově vidět dodnes. Zájemci před návštěvnickým centrem naleznou i řekou opracované žulové balvany z lokality Devět mlýnů nebo krystalický vápenec ze skalních výchozů mezi Hardeggem a Čížovem. Pozůstatky třetihorního moře z jihovýchodního okraje národního parku zastupuje například železitý pískovec. Lidé jej mohou najít na Kraví hoře u Znojma nebo ve vinných sklípcích blízkých vesnic.

Expozice v prvních měsících provozu sloužila nejen k poznávání či oprášení zapomenutých školních vědomostí. „Všimli jsme si, že místo využívají ke hře děti i jejich rodiče. Někteří lidé zase k odpočinku, zklidnění či meditaci mezi němými kamennými svědky uplynulých časů – a to nám dělá radost,“ dodal Lazárek.