Podzimní květy: rozrazil, černýš i jarní koniklece a růže

/FOTOGALERIE/ Nejen listnaté stromy nyní v Podyjí září barvami.  Kvete fialový vřes, růžová trávnička nebo růžovo-žluté palice černýše.  Podruhé po jarní sezóně nezvykle vykvetly i koniklece či růžové keře. 


Koniklec velkokvětý. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

„Poslední roky je už téměř tradicí, že po letním přísušku některé jarní druhy vykvétají v sezóně podruhé. Extrémní sucho znamená pro rostliny ukončení sezóny podobně, jako zimní mrazy. Podzimní deště pak přinášejí některým rostlinám vlastně nové jaro,“ upozornila botanička Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová. Na vřesovištích tak můžeme nalézt třeba kvetoucí višeň křovitou. Letos podruhé vykvetly i koniklece, byť ne tak bohatě, jak bývá zvykem na jaře. Tu a tam vykoukne něžně růžový květ i na keřích mezi červenými šípky.


Trávnička přímořská. Foto: Stefan Lefnaer / CC BY-SA 3.0 

Prostor mají samozřejmě i tradiční podzimní květy. Na podyjských vřesovištích a suchých trávnících hojně kvete růžová trávnička přímořská, ve vyšších porostech svítí drobné žluté kvítky lnice kručinkolisté. Oba tyto druhy jsou pozdravem ze stepí Panonie – teplé oblasti zasahující na Znojemsko svým severozápadním cípem.


Lnice kručinkolistá. FOTO: Vojtěch Zavadil / CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons


Hlaváč šedavý. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Stepi západní Evropy jsou reprezentovány matně fialovými květy hlaváče šedavého. Jeho barva dokonale ladí se zádumčivou atmosférou mlhavého podzimu,“ popsala Reiterová. Celou sbírku doplňují temně modré klasy drobných kvítků rozrazilu klasnatého.


Rozrazil klasnatý. FOTO: Vojtěch Dostál  / CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Kolem cest ještě dokvétají růžovožluté palice černýše rolního, v trávnících dokonce i kolem vesnických chodníků svítí žluté hvězdičky skromné, ale odolné pampelišky podzimní.


Černýš rolní. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Podzimní květy, ať už kvetou „v termínu“ řádném či mimořádném, osvěžují typickou barevnost podzimního listí vzpomínkou na letní časy. Třeba vás jejich krátké připomenutí inspiruje k vycházce do přírody.