Podyjí po čichu, hmatu a sluchu – lidé se zrakovým postižením vyrazí na sérii exkurzí do národního parku
Až osmkrát letos vyrazí klienti znojemského TyfloCentra s lektorkou z národního parku prozkoumávat krásy Podyjí. Na výletech na Kraví horu, Havranické vřesoviště nebo do okolí Čížova či Vranova je budou objevovat pomocí čichu, hmatu nebo sluchu. Na podobné spolupráci se Správa parku a znojemské TyfloCentrum domluvilo vůbec poprvé.
„Nejdříve jsme se báli, zda to nebude pro lidi se zrakovým postižením příliš náročné. Klienti TyfloCentra mají s podobnými vycházkami ale už zkušenosti,“ řekla vedoucí Návštěvnického střediska národního parku v Čížově Svatava Holubová. „Na druhou stranu přírodu lze poznávat i bez zraku. Květy bezu například nezaměnitelně voní. Osiku zase můžete podle třesení listů jednoznačně určit jen podle sluchu. Kmeny stromů mají svojí jedinečnou strukturu,“ popsala Holubová.
Lidé se zrakovým postižením mají velice ztíženou prostorovou orientaci. Do neznámého prostoru, tedy například i volné přírody, se sami téměř vůbec nevydávají. „Do přírody s nimi samozřejmě chodíme, ale zrakem si ji nemohou prožít. Proto jsme rádi, že jim lektorka Správy parku pomůže zprostředkovat její krásy a zajímavosti jinak. Například podrobným popisem, nebo upozorněním na konkrétní vůně či zvuky,“ uvedla zaměstnankyně TyfloCentra Klára Vítková, která Správu parku s nápadem oslovila.
První březnové setkání se kvůli nepřízni počasí ale odehrálo pod střechou. „V teple, při čaji a sušenkách jsme si nejen povídali o Národním parku Podyjí, ale také jsme pomocí smyslového vnímání rozeznávali rozličné přírodniny. To všechny zaujalo. Jen hadí svlečka budila trochu nedůvěru,“ řekla Holubová.
Správa parku se dlouhodobě snaží otevírat přírodu Podyjí lidem s různými hendikepy. Už několik let spolupracuje se stacionářem Sv. Damiána na Hradiště. V projektech má také připraveny úpravy cest na zajímavá místa, tak aby byla dostupná například vozíčkářům.