Pěšky

Bilaterální Národní park Podyjí  - Thayatal nabízí pěším turistům takřka po celý rok mimořádně příznivé podmínky pro provozování lehké až středně náročné turistiky. Trasy jsou voleny tak, aby turisté mohli navštívit všechny přírodní charakteristiky národního parku – říční údolí, atraktivní skalní vyhlídky, vřesoviště i četné historické památky na obou stranách státní hranice.

Turisté na břehu DyjeTuristé na břehu Dyje

 

 

Pěší turistika má v Podyjí více než stoletou tradici. Vždyť již v roce 1883 prováděli členové Znojemské sekce Rakouského turistického klubu první turistické značení v okolí Znojma a Vranova. Dnes se pěším návštěvníkům přímo v Národním parku  Podyjí  nabízí celkem 76 km  značených  turistických tras, které jsou označeny známým pásovým značením a směrovkami  Klubu českých turistů. V zájmu zachování přírodních hodnot je nezbytné, aby se návštěvníci na území I. a II. zóny pohybovali pouze po značených turistických stezkách

Turistická směrovkaTuristická směrovka

 
 

Pásové značení pěší trasyPásové značení pěší trasy

 

Národní park Thayatal nabízí celkem 6 turistických tras situovaných v lesním komplexu mezi Hardeggem a obcí Merkersdorf.  Rakouské stezky jsou označeny barevnými tabulemi s číslem trasy, názvem  a logem NP Thayatal.  Jsou to:

 

  1. Thayatalweg: 3 hodiny
  2. Einsiedlerweg: 2,5 hodiny
  3. Hardegger Rundwanderweg: 1,5 hodiny
  4. Merkersdorf Rundwanderweg: 2,5 hodiny
  5. Kajaweg: 30 minut
  6. Hennerweg: 40 minut
 

Značení rakouských pěších tras v NP ThayatalZnačení rakouských pěších tras v NP Thayatal

Trasy jsou rovněž velmi dobře značené. Stezka Hennerweg má charakter naučné stezky s množstvím informací na poutavých panelech. Pro její nenáročnost je navštěvována i rodinami s malými dětmi v kočárcích. Trasa začíná a končí v těsné blízkosti Domu Národního parku Thayatal nad Hardeggem, kde je možno navštívit nejen moderně pojatou expozici o přírodě Podyjí, ale i příjemnou kavárnu.

 

Turistika nemá v Podyjí masový charakter, a tak se poutníci nemusejí obávat syndromu turistického davu. Spíše mohou očekávat romantické osamocení zpestřené setkáním s vyznavači klasické turistiky.
Přejeme Vám příjemný pobyt v Národním parku Podyjí a šťastný návrat domů.