Oslavy ticha: Silvestr a Nový rok v národních parcích by měly být bez ohňostrojů

/VIDEO UVNITŘ/ Na území všech čtyř národních parků České republiky, tedy i u nás, se oslavy příchodu Nového roku musejí obejít bez zábavní pyrotechniky. Zákon o ochraně přírody a krajiny ji zakazuje na celém jeho území. 

Pro divoká zvířata je používání zábavní pyrotechniky, které doprovází hlasité výbuchy a ostré světelné efekty, velmi stresující. Při útěku, většinou noční krajinou, tak vydávají velkou spoustu potřebné energie a také jim hrozí zranění,“ vysvětluje mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

„Zábavní pyrotechniky se děsí třeba i domácí zvířata, která jsou od nás zvyklá na spoustu nepřirozených zvuků a světelných efektů. U divokých zvířat je to ještě horší,“ doplňuje mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Zákaz platí od června 2017, kdy v platnost vstoupila novela zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny. Za dva roky působnosti tohoto omezení, které má především zachovat klid divokým zvířatům, se ukazuje, že klidné oslavy příchodu Nového roku začínají lákat i návštěvníky národních parků.

Soustředíme se na prevenci, za porušení zákazu ale hrozí peněžité pokuty, na místě až do výše deseti tisíc korun.

„Ohňostrojů, ať už těch organizovaných nebo živelných, bude v celém Česku více než dost a národní parky jsou tak těmi ostrůvky nejen nádherné přírody, ale také klidu. Takže přijeďte si užít do národních parků oslavy Nového roku jinak – klidněji,“ zakončuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

ImageProvozujete hotel nebo jinou formu ubytování? Stahněte si infoletáky pro své hosty:
v češtině v češtině (2,50 MB), v němčině v němčině (2,48 MB) či v angličtině v angličtině (535,77 KB).