Nejdřív to byl malý lom, pak skládka. Nyní se stane vyčištěný prostor útočištěm plazů a rostlin

Havranické vřesoviště je nyní o trochu přívětivější pro rostliny a živočichy. Správa Národního Parku Podyjí na sklonku roku 2021 vyčistila jednu z tamních skládek. Z místa odvezla více než 250 tun suti. Na vřesoviště se dostala v druhé půli minulého století, kdy jím místní zasypali bývalý lom.

Image
Skládka před odstraněním. Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Správci parku museli na její likvidaci použít bagr a odpad vyvezlo několik nákladních aut. „Skládka vznikla na vřesovišti přibližně po roce 1968 na místě menšího selského lomu, ze kterého lidé těžili kamen na stavby a opravy domů v nedalekých Havraníkách,“ vysvětlil vedoucí strážní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Image
S čistěním bývalého lomu pomohl i bagr. Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Bývalý lom byl odpadem zcela zasypán. „Našli jsme v něm především stavební materiál. Nechybělo však ani velké množství kovového odpadu nebo plastových pytlů od hnojiv,“ vypočítal Lazárek. Úklid na místě bude ale pokračovat i v dalších měsících. „Do jara zde budeme sbírat zbylé odpadky ještě ručně. Věřím, že se vyčištěný prostor stane novým útočištěm plazů, hmyzu a stepních druhů rostlin,“ řekl Lazárek.

Image
Po vyčištění bude místo prostorem pro život plazů, růst stepních rostlin i zajímavé prostředí pro hmyz. Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Zhruba 90.000 korun na likvidaci této staré ekologické zátěže získala Správa parku z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Na vřesovišti na východním okraji národního parku je ještě několik podobných míst. Správa parku bude usilovat o jejich vyčištění v následujících letech.