Národní park Podyjí vysadí tradiční odrůdy ovocných stromů u Popic a Čížova, duby z Parku zase zpestří okolí desítek obcí na Znojemsku

Znojmo, 13. dubna 2011 - Správa Národního parku Podyjí vysadí téměř tři desítky tradičních odrůd ovocných stromů do stromořadí u Popic a Čížova. Do krajiny se tak vrátí například oskeruše nebo historické třešně, jabloně a švestky. Zhruba šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Parku zase poputuje do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak stanou jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.

Předávání dubů z NP Podyjí

Renata Vašínková z Mateřské školy MUDr. Janského přbírá dub z Národního parku Podyjí

„Vysázení stromů z Národního parku je vlastně symbolickým přenesením podyjské přírody do širší oblasti Znojemska. Chceme tak ukázat naše vazby na celý region. Pro školáky, kteří navštěvují naše programy, to byla i příležitost dostat kousek Parku do jejich bezprostřední blízkosti," řekla koordinátorka programu Svatava Holubová.  Do akce Zasaď strom z Národního parku Podyjí se zapojilo na pět desítek škol, obcí, spolků i jednotlivců. Celkově vysadí přes šest set dubů z Národního parku.  Stromy z Podyjí porostou například Moravském Krumlově, Miroslavi, Břežanech, ve Znojmě nebo v Jakubově.

Vysázením ovocných stromů pokračuje plán Parku na navrácení tradičních odrůd do krajiny. „U Popic v pátek výsadbou navážeme na stávající stromořadí lemující vinohrad, které vzniklo z naší iniciativy už před deseti lety. Z výsadbou nám pomohou klienti Stacionáře sv. Damiána oblastní Charity Znojmo ," popsala Holubová.  V Čížově ve spolupráci s obcí vysází ochranáři nové ovocné stromořadí kolem polní cesty k Čížovskému rybníku v rámci akce otevřené pro veřejnost v sobotu. „Přijít může každý. Potřebovat bude jen holínky a pracovní rukavice. Na dobrovolníky čeká i neformální vernisáž výstavy dětských kreseb z celostátní soutěže Příroda kolem nás," dodala Holubová.

Obroda starých ovocných sadů a alejí patří do celkové strategie Národního parku Podyjí. V uplynulých letech ochranáři obnovili například stromořadí kaštanů v Lesné, alej ořešáků v Havraníkách a ovocné sady v obcích Onšov, Lukov a Čížov. „Péče o staré odrůdy ovocných stromů jednoznačně zvyšuje druhovou pestrost regionu. Sady a aleje jsou navíc důležitým prvkem kulturní krajiny," řekla vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Avízo akce:
16. 4.  2011
sobota - Vysaď strom v Národním parku Podyjí (akce při příležitosti Dne Země - pořádáno ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Šumná)
Vedoucí: Svatava Holubová - Správa Národního parku Podyjí
Sraz: 9.00 Čížov, parkoviště před obcí
Doporučené vybavení: holínky, pracovní rukavice, lopaty, hrábě
Program: výsadba ovocného stromořadí v okolí Čížova u příležitosti 20. výročí zřízení Národního parku Podyjí, neformální vernisáž výstavy dětských kreseb z celostátní soutěže Příroda kolem nás, hudba v podání čížovských dětí
Poznámka: akce je vyvrcholením týdenní výsadby dubů z Podyjí při školách a v obcích znojemského regionu, které se rozhodnou zúčastnit výzvy „Zasaď strom z národního parku"