Národní park Podyjí pomohl zachránit unikátní stromořadí v Lesné

Správa národního parku Podyjí pomohla zachránit unikátní stromořadí v obci Lesná na Vranovsku. Získala peníze od Ministerstva životního prostřední a na přelomu roku na pozemku obce zajistila ošetření dvacítky vzrostlých kaštanů, které jsou výraznou dominantou obce a zároveň důležitým životním prostředím pro řadu živočichů. Stromy byly neudržované. Suché větve ohrožovaly okolí. Obec uvažuje, že k již zachráněným stromům nyní vysází nové na druhé straně cesty.

lesna_stromoradi_400.jpg„Zachování stromořadí je důležité hned z několika důvodů.  Až sedmdesátileté vzrostlé stromy jsou součástí kulturního povědomí obce a mají nespornou estetickou hodnotu. Navíc jsou výborným životním prostředím pro rozmanitá zvířata zvyklá žít v dutinách stromu. Od ptáků až po brouky," řekla vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy národního parku Podyjí Lenka Reiterová. Správě parku se na projekt záchrany stromů podařilo získat více než sto tisíc korun z fondu Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí a na přelomu roku je ošetřila odborná arboristická firma. „Dotační titul je určen na péči o památné a jinak významné stromy, což stromořadí v Lesné zajisté splňuje," dodala Reiterová.

Prořezání a ozdravění stromů oceňuje i starosta obce Antonín Kubiš. „Je to jeden z dobrých příkladů vzájemné spolupráce. Stromořadí k obci neodmyslitelně patří. Jsme moc rádi, že nám Správa Národního parku Podyjí s ozdravěním stromů pomohla. Stav stromů nás trápil už delší dobu," řekl Kubiš.

Stromy mají za sebou zdravotní a bezpečnostní řez. Nebudou tak nebezpečné lidem z obce ani turistům, kteří tu prochází po značených cestách například k blízkému letohrádku nebo Ledovým slujím. Obec také zvažuje možnost, vysázet kaštany i po druhé straně cesty.  Vznikla by zde tak plnohodnotná alej.  „Pomalu nám rostou nové sazenice, které na místo přesadíme. Je to ale ještě běh na dlouhou trať," uzavírá starosta.