Na Znojemsku letos ubylo žab a čolků, může za to zřejmě krutý mráz a suché jaro

Neslyšeli jste letos ještě večerní zpěvy rosniček? Možná tak máte příležitost na vlastní uši pocítit krizi, kterou právě nyní na Znojemsku zažívají obojživelníci. Jarní monitoring těchto zvířat ukázal, že na místech, kde vědci pravidelně nalézali desítky čolků, jsou nyní jen jednotlivé kusy. Tam, kde dříve byly stovky snůšek skokanů, byly letos dvě, tři nebo žádná. Mohou za to pravděpodobně nezvykle kruté zimní mrazy a nadprůměrně suché jaro.

Image
Čolci po celou sezónu žijí ve vodě. Samec je pestře barevný, u samice převažuje hnědá nebo černá barva. Při rozmnožování samci tančí zvláštní tanec, při němž odlesky od barevných „zrcátek" na ocase upozorňují samici na „balíček" spermií odložený na dně. Proto potřebují, aby alespoň část hladiny vodní nádrže byla osluněná. Velké druhy čolků byly dříve považovány za jediný druh, dnes se ukazuje, že existuje druhů několik: čolek velký, čolek dravý (na snímku), čolek dunajský. Proto je jim věnován intenzivní výzkum. V Podyjí se vyskytují všichni tři.  FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí

Úbytek obojživelníků dokládají například výsledky terénního průzkumu zaměřeného hlavně na velké druhy čolků. Na Znojemsku ho pravidelně provádí Agentura ochrany přírody a krajiny. V rámci šetření odborníci na čolky pod vodou nalíčí speciální živochytné pasti. Nachytaná zvířata pak uspí, změří, zváží, podrobně zdokumentují jejich barevnost a zejména tvar břišních skvrn. Po probuzení čolky vypustí zpět na lokalitu, kde je našli. Běžně je při této akci odchyceno několik desítek jedinců. V letošním roce se však podařilo ulovit jen jednotlivé kusy. Při terénní práci navíc odborníci zjistili, že se krize netýká jen čolků, ale obojživelníků vůbec.

Není snadné určit jednoznačný důvod, proč obojživelníků letos ubylo. Pravděpodobně se ale na situaci podepsaly výkyvy počasí. Nasnadě je vliv extrémně suchého jara. Řada drobných vodních nádrží, které žáby s oblibou využívají, je zcela bez vody. K těm, které zbyly, mnohdy žáby ani nevyrazily, protože rády cestují ve vlhkém počasí, nejlépe v dešti nebo po dešti. V úkrytech čekaly na vodu a mnohé z nich vhodné rozmnožovací období propásly.

Nelze ovšem vyloučit, že se na smutném stavu žabích populací podílela i podivná zima. Dlouho bylo poměrně teplo a zdálo se, že teploty pod nulu už výrazně klesat nebudou. Pak náhle udeřily kruté mrazy v době, kdy na zemi chyběla ochranná pokrývka ze sněhu.  Řada žab tak mohla vymrznout i v zimních úkrytech.

V letošním roce si tedy obojživelníci více než jindy zaslouží naši ochranu. Při vysychání nádrží zůstanou snůšky vajíček často na suchu. Včasné navrácení do vody je může zachránit. Ryby jsou pro obojživelníky velmi silným konkurentem. Pokud se žáby rozmnoží v tůních, které nejsou primárně určeny k chovu ryb, může jim uškodit, když někdo v dobré víře ryby do tůní přidá. A až budou mladé žabky opouštět vodu, pomůže jim opatrnost kolemjdoucích chodců, kteří je mohou snadno zašlápnout. Žáby se nám za to odvděčí lovem komárů a jiného nepříjemného hmyzu a v dalších jarech snad i tradičními večerními koncerty.

Lenka Reiterová, autorka je vedoucí odboru ochrany přírody a krajiny Správy Národního parku Podyjí