Na návštěvníky Podyjí letos čeká 26 nových infopanelů a více turistických směrovek

Znojmo, 17. května 2011 - Téměř tři desítky nových informačních tabulí v těchto dnech instalovali zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí na zajímavá místa tohoto chráněného území. Kompletně tak zrenovovali a o deset panelů rozšířili bývalý systém. Návštěvníci parku se z nich dozvědí nejen zajímavé údaje o životě místních rostlin a zvířat, ale upozorní je také na kulturně historické zajímavosti a důležitá místa. Pro lepší orientaci turistů přibylo 80 nových turistických a cyklistických směrovek a tabulky označují studánky, přístřešky a další objekty na území národního parku a jeho ochranného pásma.

Nové infopanely

Strážci Národního parku Podyjí instalují na Mašovické střelnici jeden z 26 nových infopanelů. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Nové infopanely mají návštěvníky upoutat zajímavými obrázky i neotřelou formou napsanými texty. „Za posledních šestnáct let od instalace původních infotabulí se zásadně změnily grafické technologie a zároveň se rozrostly i naše vědomosti o celém území. V roce 20. výročí založení národního parku jsme se proto rozhodli tyto nové informace návštěvníkům Podyjí zprostředkovat,“ řekl vedoucí oddělení terénní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek. Přímo uprostřed přírody na vyznačených turistických a cyklistických cestách tak na turisty čeká 26 nových informačních tabulí. „Kladli jsme důraz na obrazovou část. Myslím, že jsme na panelech použili výrazné fotografie, které přimějí návštěvníky, aby se zastavili a přečetli si i poutavou formou napsané texty,“ popsal Lazárek.

Objeví se i tam, kde doposud vůbec nebyly. „Více informací o podyjských lesích se lidé nyní mohou dozvědět například při cestě na Nový Hrádek. Pod Šobesem zase naleznou zajímavosti o podyjských loukách. V desítce nových lokalit, kam jsme infopanely umístnili, je například i Mašovická střelnice, Hradišťské terasy nebo Horecký kopec u Hnanic,“ popsal Lazárek.

K lepší orientaci turistů přispěje i osmdesátka nových turistických směrovek a tabulky označující objekty uvnitř parku. „Po dohodě s Klubem českých turistů jsme systém pěších a cyklistických tras doplnili dalšími směrovkami tak, aby i ti, kteří Národní park Podyjí neznají, se v něm dokázali rychle a jednoduše orientovat,“ uvedl Lazárek. Studánky, mosty nebo například přístřešky v národním parku od jara také zdobí nové tabulky. „Návštěvníci se z nich dozvědí jména objektů a datum jejich založení nebo obnovy,“ dodal Lazárek.

Národní park Podyjí byl vyhlášen před dvaceti lety v červenci 1991. Se sítí 83 kilometrů cyklistických tras, 76 kilometrů stezek pro pěší a 53 kilometrů cest určených pro hipoturistiku nyní disponuje národní park a jeho ochranné pásmo nejhustší sítí turistických cest ze všech českých národních parků.

&source=https://www.nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">