Aktuality

FOTOGALERIE: Světový běh Harmonie bude v Podyjí připomínat dub

harmonie_150.jpg Zhruba stovka dětí ze Znojma, Mašovic a klienti stacionáře sv. Damiána z Hradiště minulý týden přivítali účastníky Světového běhu harmonie přímo v Národním parku Podyjí. Nedaleko rozcestí u Vlčí jámy pak společně zasadili dub, který návštěvu běžců bude připomínat.

 

FOTOGALERIE: S kosou na loukách, s dětmi u vody. Slavili jsme Evropský den parků

koseni Hned na několika akcích jsme tento víkend slavili Evropský den parku. Stovky lidí si přišly v neděli zasoutěžit do Staré vodárny u Znojemské přehrady. Zhruba desítka statečných vyrazila v brzkém sobotním ránu na louky k Hradišti a Popicím.  Zájemci měli možnost si vychutnat i spirituály a české duchovní a lidové písně v Čížovské kapli.

 

Oslavte s námi Den parků koncertem v Čížově nebo dnem plným her ve Znojmě

Tento víkend  (21. - 22. 5) s námi oslavte Evropský den parků. V sobotu s námi můžete vyrazit s kosou na podyjské louky nebo na koncert do Čížova. V neděli pak dnem plným her ve Znojmě.

 

FOTOGALERIE: Sekáči v Podyjí brousí kosy. Správa parku mění péči o louky

ohnivacek 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Traktory a sekačky nahradí na vybraných podyjských loukách lidé a kosy. Šetrnější péče prospěje motýlům i zajímavým rostlinám.

 

Na návštěvníky Podyjí letos čeká 26 nových infopanelů a více turistických směrovek

Nové infopanely Znojmo, 17. května 2011 - Téměř tři desítky nových informačních tabulí v těchto dnech instalovali zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí na zajímavá místa tohoto chráněného území. Kompletně tak zrenovovali a o deset panelů rozšířili bývalý systém. Návštěvníci parku se z nich dozvědí nejen zajímavé údaje o životě místních rostlin a zvířat, ale upozorní je také na kulturně historické zajímavosti a důležitá místa. Pro lepší orientaci turistů přibylo 80 nových turistických a cyklistických směrovek a tabulky označují studánky, přístřešky a další objekty na území národního parku a jeho ochranného pásma.

 

Přijďte si pokosit kousek národního parku

Pro ty, kteří by se rádi přihlásili na akci k Evropskému dni parků "Sekáči jdou" a zatím si nevybrali lokalitu, přinášíme jejich podrobný přehled.

 

FOTOGALERIE: V Národním parku Podyjí ubývá druhů ryb

pstruh_150.JPG 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Za posledních 80 let se téměř úplně proměnila druhová skladba ryb v řece Dyji. Mohou za to především přehrady ve Znojmě a ve Vranově.

 

Co skrývá něžná krása květin?

Název výstavy, kterou můžete vidět v centru Stará vodárna nejen v průběhu festivalu Ozvěny Ekofilmu, předznamenává její téma. Napovídá, že ne vše, co předchází obdivu krásných řezaných květin, které si v současnosti můžeme běžně koupit, je v pořádku.

 

FOTOGALERIE: Na jaře se do Podyjí vrací ptáci až z Indie či z Afriky

Čáp černý 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Do národního parku se po zimě vrací ptáci v několika vlnách. Ti nejvytrvalejší až z několika tisíc kilometrů vzdálených míst.

 

Ekozemědělci pomáhají přežít vzácným rostlinám a živočichům Podyjí

hnědásek 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ -  Ke krajině Národního parku Podyjí neodmyslitelně patří i zemědělství. Citlivý přístup farmářů pomáhá uchovat chráněné ptáky, brouky i rostliny

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě přinesou mnoho zajímavých filmů

logo_1.jpg Správa Národního parku Podyjí společně s volnočasovým centrem Stará vodárna a Ministerstvem životního prostředí připravily na první polovinu května pro veřejnost i školy z regionu promítání filmů a další doprovodné akce.

 

Začali jsme s rekonstrukcí Obelisku u Ledových slují a koryta Felicitina potoka

obelisk_150.jpg Obelisk u Ledových slují na Vranovsku získává v těchto dnech novou tvář. Drobnou historickou stavbu restaurátoři celkově zpevní a doplní chybějící části zdiva. Dostane i novou odolnou omítku, která by měla lépe čelit nepříznivým povětrnostním vlivům. Bude namíchána ze speciální směsi tak, aby se co nejvíce podobala té původní. Rekonstrukce památky z druhé poloviny 19. století na těžko přístupném místě bude trvat do konce června. Provoz na zdejší turistické cestě omezí jen minimálně. Předposlední dubnový týden začaly i opravy povodněmi poničeného Felicitina potoka ve Vranově nad Dyjí.

 

FOTOGALERIE: Stovky dubů z Národního parku Podyjí našly své nové domovy

Sázení dubů v Břežanech Více než šest stovek dubů vypěstovaných ve školkách přímo v Národní parku Podyjí našly v uplynulých dnech své nové místo. Putovaly do desítek obcí a škol na Znojemsku a Moravskobudějovicku. Stromy se tak staly jednou z připomínek 20. výročí založení Národního parku Podyjí, které připadá na letošní rok.

 

Tůně, mokřady a rybníky: Podyjí nabízí desítky skrytých vodních království

ropucha_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Kromě řeky se na jaře v Podyjí probouzí vodní život i v desítkách dalších vodních ploch.  Rybníky a tůně nabízí útočiště skokanům i vážkám.

 

Rekonstrukce silnice ve Vranově stíží cestu autem do Podyjí

Pětiměsíční rekonstrukce silničního průtahu Vranovem nad Dyjí stíží od poloviny dubna do poloviny září cestu autem z městyse do Národního parku Podyjí. Lidé budou muset využít objízdných tras. Omezené množství povolenek na průjezd Vranovem pro místní, podnikatele nebo majitele nemovitostí bude vydávat přímo místní obecní úřad.