Aktuality

Na vyhlídku i k řece: 6 tipů kam do Podyjí na vozíku či s kočárkem

Na vozíku nebo s kočárkem to nemusí být v Národním parku Podyjí pro návštěvníky vždy jednoduché.  Speciální stezky pro lidi s hendikepem zde zatím bohužel neexistují. I přesto bychom vám rádi doporučili několik tras, po kterých se můžete vypravit. Zavedou vás do údolí řeky i na některé nádherné vyhlídky.

 

Ministerstvo schválilo plán dalšího směřování Národního parku Podyjí

/DOKUMENT KE STAŽENÍ/ Ministerstvo životního prostředí v červenci schválilo Plán péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo. Správci parku se podle něj budou řídit následující roky. Posvěcení dokumentu předcházelo téměř dvouleté jednání se zástupci obcí a odborníků i oficiální připomínkové a oponentní řízení.  Plán péče je pro Správu Národního parku Podyjí zásadním dokumentem. Definuje její cíle v ochraně přírody a krajiny, ve veřejném využívání území a vědeckém výzkumu. Jeho vypracování a schvalování je proces daný zákonem o ochraně přírody a krajiny z roku 1992.

 

Opadané větve stromů vydaly vzácného ohroženého brouka

Jeden velký objev přinesla mimo jiné nedávná inspekční cesta správců parku po Dyji.  Biologům se na rakouských březích Národního parku Thayatal podařilo objevit populaci vzácného a v Česku ohroženého brouka Diodesma subterranea z čeledi Zopheridae.  V Podyjí se jeho existenci až do této chvíle nedařilo prokázat.  Nyní se budou snažit zjistit, zda se nachází i na české straně řeky.

 

Nezvyklé zásahy zpestřují vřesoviště, změna ale trvá řadu let

Vřesoviště mezi Znojmem a Hnanicemi jsou pestrou mozaikou různých typů životních podmínek pro nepřeberné množství rostlin a živočichů. Staré pastviny s keříčky vřesu se mísí se stepními trávníky, opuštěnými políčky nebo starými ovocnými sady.  Do péče o toto území investují správci Národního parku Podyjí velké úsilí. Ošetřují staré sady, část vřesovišť nechávají spásat. Zmizel například i akátový les mezi Popicemi a Havraníky. Někdy ale zvolí méně ortodoxní metody. Na jaře na přesně vymezenou trasu u Havraníků vyjel pásák. S péčí ale pomáhal před několika lety i bagr. V příštím roce se na vřesoviště pravděpodobně vrátí.  Jak takové zásahy vypadají si můžete prohlédnout třeba na Kraví hoře.

 

Jak se staráme o vřesoviště

Náš kolega Robert Stejskal reaguje na článek v týdeníku Znojemsko, který obviňuje Správu Národního parku Podyjí z ničení vřesoviště. Mrzí nás, že redaktorka týdeníku nepožádala o vyjádření i nás.

 

Nová stezka Podyjím propojila pláže třetihorního moře s rodištěm vídeňského patrona

/TIP NA VÝLET/ - Hned několik zajímavostí nabízí nová stezka na východní hranici Národního parku Podyjí. Ze šaldorfského vlakového nádraží můžete vyrazit k bývalému břehu třetihorního moře do Konic a obdivovat tradiční architekturu podyjských vesnic. Pak se cestou ke Znojmu z nové vyhlídky pokochat vinicemi na Kraví hoře nebo dohlédnout až k Alpám. Výlet lze ukončit v bývalém klášteře v Louce nebo se můžete vydat dál cestou vídeňského patrona Klementa Maria Hofbauerera podél Dyje do jeho rodných Tasovic.

 

Invazi netykavek v národním parku přerušily povodně, na břehy Dyje se ale stále vrací

Narůžovělé květy a silná aromatická vůně. Nezaměnitelné znaky netýkavky žláznaté, která v posledním desetiletí minulého století z břehů Dyje vytlačila tradiční rostliny a udělala z nich téměř jednolitá netýkavková pole.  Invazi této původně okrasné a medonosné letničky ze zahrad se v Národním parku Podyjí podařilo zastavit teprve před deseti lety díky práci správců parku i brigádníků a paradoxně i povodním. Jednotlivé kusy se, ale v údolí řeky objevují dodnes. Kvetou právě nyní.

 

Na vřesovištích národního parku rozkvetly po deštích desítky vzácných rostlin

/FOTOGALERIE/ - Stepní trávníky vřesovišť Národního parku Podyjí mezi Kraví horou a Hnanicemi se oblékly do tradičních letních barev - fialové a žluté, se stopami bílé, modré či růžové. K bujnému kvetení tuto v českých zemích unikátní krajinu přiměly nedávné deště. Nabízíme vám průvodce po těch nejvýraznějších rostlinách.

 

Stoleté popické lípy se dostaly do celostátního finále ankety Strom roku

lipy_u_popicke_kaple_150.jpg Znojmo, 18. června 2012 - Stoleté lípy u kaple na popickém vřesovišti se dostaly v anketě Strom roku 2012 mezi dvanáct nejsympatičtějších stromů Česka. Z 65 návrhů je vybrala odborná porota Nadace Partnerství, která anketu pořádá. Lidé pro ně nyní mohou hlasovat pomocí dárcovské SMS nebo zpoplatněných hlasovacích archů.  Popické lípy do soutěže společně nominovalo občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda, Nadace pro obnovu církevních památek děkanství znojemského a Správa Národního parku Podyjí.

 

Z nových panelů v Podyjí se lidé dozvědí víc o třetihorním moři i kulturní krajině

Dva nové informační panely instalovali správci Národního parku Podyjí v těchto dnech na okraji Kraví hory a nedaleko Čížova.  První stojí u nové dřevěné vyhlídky na vinici u Konic. Zájemci se z něj dozvědí více informací o geologickém rozhraní Českého masivu a Karpatské soustavy, které bylo ještě před 17 milióny roky zaplaveno teplým třetihorním mořem.  Na nové vyhlídce a posezení u vrchu Větrník nedaleko Čížova se zase lidé mohou zamyslet nad vývojem kulturní krajiny Podyjí. Dvojice infopanelů doplní necelou třicítku podobných zastavení, které Správa parku v Podyjí umístnila minulý rok.

 

V Podyjí můžete vidět unikátní suťové lesy i prameništní olšiny

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Přírodní bučiny, suťové lesy a reliktní bory, prameništní olšiny nebo rozsáhlé dubohabřiny mohou obdivovat návštěvnici Národního parku Podyjí. Za pestrou mozaiku místních lesů může unikátní poloha parku v místě prolínání a mísení vlhko a chladnomilných společenstev z Českomoravské vrchoviny a více sucho a teplomilné vegetace z jihovýchodní Evropy.  S různými typy podyjských lesů se zájemci mohou nyní seznámit i v novém infomateriálu, který letos vydala Správa parku.

 

Zapojili jsme se do oslav Dne dětí v Popicích i v Dobšicích

Den_d__t_____Popice_2.6.2012_026.jpg Začátkem června se na mnoha místech Znojemska oslavoval svátek dětí. Výjimkou nebyly ani obce v okolí Národního parku Podyjí. Dvěma z nich jsme s přípravami a průběhem akce pomohli.

 

V Podyjí můžete potkat všechny české užovky, zmijí se bát ale nemusíte

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Setkat se nyní v Národním parku Podyjí s hady není vůbec žádný problém. Plazí se po vřesovištích na Havranicku a Hnanicku, plavou v řece u Devíti mlýnů nebo se sluní na Šobesu či Novém Hrádku. Jen zde a na dalších dvou místech v Česku mohou lidé vidět například kriticky ohroženou užovku stromovou. Narazit v národním parku mohou ale na téměř všechny české hady. Jen zmiji tu odborníci živou ještě neviděli. Zkoumat život hadů s nimi můžete už tuto sobotu (9.6. 2012).  Sraz oblíbené exkurze pro veřejnost je v 10:00 u bývalé roty pohraniční stráže v Hnanicích.

 

Posílejte své návrhy do ankety Strom znojemska 2012

dub.jpg Anketa strom Znojemska se začíná pomalu stávat tradicí. Její třetí ročník byl právě vyhlášen. Své návrhy můžete zasílat od 1. června až do 16. listopadu 2012.

 

Na Znojemsku letos ubylo žab a čolků, může za to zřejmě krutý mráz a suché jaro

Neslyšeli jste letos ještě večerní zpěvy rosniček? Možná tak máte příležitost na vlastní uši pocítit krizi, kterou právě nyní na Znojemsku zažívají obojživelníci. Jarní monitoring těchto zvířat ukázal, že na místech, kde vědci pravidelně nalézali desítky čolků, jsou nyní jen jednotlivé kusy. Tam, kde dříve byly stovky snůšek skokanů, byly letos dvě, tři nebo žádná. Mohou za to pravděpodobně nezvykle kruté zimní mrazy a nadprůměrně suché jaro.