Aktuality

Prohlédněte si raka v Dyji. Turistka ho natočila u Devíti mlýnů

/VIDEO/ Nejen brodivého ptáka kvakoše nebo ikonické zvíře Podyjí čápa černého mohou lidé vidět v unikátní lokalitě Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Jedna z návštěvnic  národního parku zde na konci července dokonce natočila raka říčního. Podívat se na něj můžete na jejím videu. Pro Dyji je to dobrá zpráva.  Tento největší český korýš je totiž velmi citlivý na znečištění.

 

Makrofotky a písně staré Itálie: koncert a výstava nabídnou nezvyklý pohled na zvířata Podyjí

/FOTOGALERIE/ Podívat se přímo do očí pavoukovi a mravencům nebo do tlamy kudlanky budou moci lidé na nezvyklé jednodenní výstavě, která se v sobotu 16. srpna uskuteční v Muzeu Charlese Sealsfielda v Popicích. Hmyz Podyjí ve svých makro snímcích představí fotograf Vlastimil Mihal. Návštěvníci vernisáže budou mít také ve stejný den od 15:30 příležitost vyslechnout koncert česko-rakouského barytonisty Martina Hammerle-Bortolottiho. Zazpívá písně italských skladatelů první poloviny 20. století. Akci doplní komentovaná vycházka Správy Národního parku Podyjí do záhumení Konic a Popic.

 

Papírnu a náhon na Devíti mlýnech čeká rekonstrukce. Návštěvníci by zde měli být pozornější

/FOTOGALERIE/ Dvě větší stavební akce čekají v srpnu a na podzim navštěvovanou lokalitu Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Správa Národního parku Podyjí zabezpečí a zpřístupní trosky bývalé Papírny. Komplexní rekonstrukcí má naplánovanou i nedaleký náhon. Návštěvníci dostanou díky nové lávce možnost přístupu na obě jeho strany a jejich bezpečí zajistí nové zábradlí. Opravený náhon bude sloužit jako důležitý biotop na vodu vázaných zvířat a rostlin. Značená cesta v této lokalitě uzavřena nebude. Žádáme ale návštěvníky, aby zde dbali zvýšené opatrnosti.  

 

V Podyjí roste přes 1400 druhů květin. Jejich různorodost představuje nový infomateriál

/INFOMATERIAL KE STAŽENÍ/ Nebývalých 1400 druhů vyšších rostlin a dalších 200 mechorostů zatím napočítali botanici na pouhých 64  km2 Národního parku Podyjí. Za toto nezvykle vysoké číslo národní park vděčí své pozici na geologické, klimatologické i kulturní hranici a působení takzvaného údolního fenoménu. Pestrost rostlinné říše Podyjí popisuje nový dvanáctistránkový infomateriál. Získat ho můžete například v Návštěvnickém středisku v Čížově, stáhnout pak přímo z našeho webu.

 

MŽP a Správa Národního parku Podyji informovaly obce a odborníky o připravované novela zákona

/PREZENTACE KE STAŽENÍ/ Více informací o připravované novele zákona o ochraně přírody mohli získat zástupci obcí a odborníci na informativním semináři, který se na konci července konal v Podyjí. O novele diskutovali se zástupci ministerstva i vedení Správy parku. K novele zákona se pak členové Rady Národního parku mohli vyjádřit formou připomínek.

 

Divokým kočkám v návštěvnickém centru rakouského Thayatalu se narodila tři koťata

/FOTOGALERIE/ Jsou mladá, divoká a jedinečná. Tři čerstvá koťata se předposlední červencový víkend poprvé představila návštěvníkům rakouského centra Národního parku Thayatal u Hardeggu. Narodila se 11. června  kočkám divokým, které zde už několik let ve výběhu  žijí. Pod pečlivým dohledem své matky teď prozkoumávají prostor, který se jim nově otevřel a ve kterém je mohou lidé pozorovat.

 

Úhor u Hnanic hostí unikátní brouky, vzácného rýhonosce tu odborníci viděli poprvé v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jen na několika lokalitách jižní Moravy žije ohrožený rýhonosec Rhabdorrhynchus echii. Nyní ho odborníci poprvé spatřili i v Podyjí. Nenápadného brouka hostí malý úhor v lokalitě Staré vinice mezi Hnanicemi a Havraníky. Podle ochránců přírody dokládá nález tohoto broukavýznam takových míst v zemědělské krajině.

 

Správci parku obnovili dvě studny v Podyjí, připomínají morové rány i pohraničníky

Dvě historické studny obnovili v těchto dnech správci národního parku Podyjí, vznikla tak i nová odpočinková místa pro návštěvníky. Studna v Trauznickém údolí nedaleko Popic posloužila místním pravděpodobně i v době morových epidemií. Tu nedaleko Podmolí zase využívali pohraničníci střežící neprostupnost železné opony. Lidé se v horkých dnech jejich vodou mohou zchladit. Pitná ale zatím není. Studny začínají znovu fungovat po několika desetiletích.

 

Průlomová dohoda: zemědělci budou pomáhat při návratu dropa velkého na Znojemsko

Způsob zemědělského hospodaření má podstatný vliv na množství rostlin a živočichů, kteří v krajině žijí. Právě proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uzavřela dohodu s jednou z největších zemědělských firem na Znojemsku, Agrospolem Hrádek. Dohoda by v konečném důsledku měla připravit vhodné podmínky pro návrat dropa velkého, jednoho z nejtěžších létajících ptáků světa, který ze Znojemska vymizel před dvaceti  lety. Do  dlouho připravovaného řešení zapojí AOPK ČR  100 ha státních pozemků, kde má právo hospodařit. Dohoda vstoupila v platnost na začátku měsíce.

 

Pozor státní hranice – lidé z pohraničí v putovní výstavě komentují uplynulé čtvrtstoletí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA NA VÝSTAVU/ Na šestnácti panelech vystavených od pátku 4. července v blízkosti torza bývalé železné opony v Čížově se rakouský fotograf s českými kořeny Alex Halada snaží zachytit pohledy několika desítek lidí na změny posledních pětadvaceti let v pohraničí. Výstavu pod širým nebem „ACHTUNG STAATSGRENZE – POZOR STÁTNÍ HRANICE“  si můžete u Návštěvnického střediska Správy Národního parku Podyjí prohlédnou až do 24. července.

 

Fouká silný vítr, kvete zlatý déšť: školáci rok popisovali přírodu kolem sebe

Celý rok sledovali žáci znojemské Základní školy Náměstí Republiky přírodu kolem sebe. V rámci školního projektu své pozorování pravidelně zapisovali a vytvořili tak kalendář přírodních událostí a meteorologických jevů. Vy máte nyní možnost se na posledních dvanáct měsíců na Znojemsku podívat jejich očima.

 

Čížovské středisko má nové hřiště, přibude i geologická expozice a návštěvnický okruh

/FOTOGALERIE/ Správa NP Podyjí na jaře dokončila v rámci zlepšování stavu areálu Návštěvnického střediska rekonstrukci vybavení zahrady a traktu před budovou. Dosluhující posezení pro návštěvníky v zahradě pod pergolou bylo nahrazeno novým a pro děti jsme zde vybudovali nové lanové minicentrum. To komunikačně souvisí s posezením "pro dospělé", ale je odcloněno hradbou zeleně, aby větší děti měly možnost hrát si ve "svém světě".

 

Tam, kde Fuchs dává dobrou noc

/SLOVNÍČEK KE STAŽENÍ, FOTOGALERIE/ Novou jazykovou příručku mají k dispozici všichni milovníci životního prostředí. V češtině, slovenštině a němčině v ní naleznou termíny z ochrany přírody, různé zvířecí a rostlinné druhy nebo slovíčka z oblasti cestovního ruchu.  Jazykového průvodce oborem vydala dolnorakouská zemská akademie. Jeho digitální verzi si můžete stáhnout z webových stránek. Tištěná bude k dispozici v druhé půlce června na vyžádání v budově Správy Národního parku Podyji ve Znojmě nebo v jeho Informačním středisku v Čížově.  

 

Rozkvetl vřes a vylétli okáči, o měsíc dříve než obvykle

Letošní abnormálně dlouhé jaro spojené s teplým počasím posledních týdnů mění životní rytmus některých rostlin i živočichů. Na Kraví hoře již můžete vidět první kvetoucí vřesy.  Vylétl i velký motýl okáč medyňkový.  Obvykle se lidé mohou z typického zbarvení okáče i či nafialovělých kvítků vřesu těšit až v prázdninových měsících.

 

Vědci sledují, kam doplavou ryby v Dyji

Může vranka nebo pstruh doplavat z nádrže Znojemské přehrady do Vranova nad Dyjí? I na tuto otázku by měl odpovědět pro Národní park Podyjí ojedinělý výzkum, který začal letos na jaře. Odborníci označili tisíce ryb unikátními značkami a kódy. Nyní sledují, jak se v řece mezi dvěma přehradami pohybují.  Výsledky studie přispějí k naplánování opatření, která zlepší migraci ryb v řece.