Aktuality

‹‹   Předchozí   1 3 5 6 7 8 10 20 30 40 50   Následující   ››

Ohňostroje a petardy do národního parku nepatří

191217-pyro.jpg /VIDEO/ Asi není třeba nikoho příliš přesvědčovat, že zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města v tichu přírody. Pyrotechnika ovšem – sice krátkodobě, přesto ale významně – také zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší. Na druhé straně je fakt, že se různé petardy a „ohňostroje“ staly jakousi součástí oslav přelomu roku. V létě 2017 ovšem vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje.

 

Vyhrajte společný kalendář národních parků Podyjí a Thayatal na příští rok!

/SOUTĚŽ/  Ve spolupráci s Národním parkem Thayatal jsme vytvořili nový kalendář pro rok 2023. Chcete-li, aby Vás novým rokem provedlo 12 unikátních snímků podyjské přírody doplněných o nevšední poznatky ze světa zdejší fauny a flóry, zúčastněte se naší soutěže.

 

V blízkosti české celnice u Hardeggu poroste potomek památného dubu z Českého krasu

Břeh na české straně Dyje u Hardeggu v budoucnosti zastíní potomek památného dubu z Kody v Českém krasu. Na symbolické místě jej na začátku listopadu vysadili manželé Heike a Milan Hulánovi. Dub je jedním ze stromů vydražených na dobročinné aukci, kterou pořádala Nadace Partnerství.

 

Opravy uzavřou lávky přes Dyji

/UPOZORNĚNÍ, AKTUALIZOVÁNO/ Hamerská, Lipinská a Šobeská lávka prochází důkladnou rekonstrukcí. Až do poloviny listopadu tak dbejte zvýšené opatrnosti v jejich okolí. Kvůli výměně vadných dílů, demontáži zábradlí a novému nátěru také budou všechny tři lávky na několik dní úplně uzavřené. 

 

Vyhlašujeme 23. ročník naší výtvarné soutěže Příroda kolem nás

/XXIII. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme od tohoto týdne kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autory mohou být děti, které ještě neukončily povinnou školní docházku. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2023. Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku v Čížově.

 

Umění a věda. Botanička v srdci národního parku představí svoji novou knihu Poezie květin Podyjí

/POZVÁNKA/ Básně doplněné jemnými ilustracemi rostlin naplnily novou knihu botaničky Jany Táborské Poezie květin Podyjí. Jihomoravskému a dolnorakouskému publiku je osobně představí ve středu 26. října od 16:00 v Domě Národního parku Thayatal u Hardeggu. Akce je zdarma a ze Znojma se na ni můžete vydat připraveným autobusem.

 

Noční obloha nad Podyjím III.

/PŘEDNÁŠKA, DISKUSE A KOMENTOVANÉ POZOROVÁNÍ OBLOHY/ Správy Národních parků Podyjí a Thayatal pro vás z důvodu velkého zájmu potřetí připravily pozorování noční oblohy. Přednáška s diskusí volně naváže na letní pozorování noční oblohy v Čížově. Tentokrát se zaměříme na světelný smog, možnosti pozorování hvězd ve městech a obcích a vliv umělého nočního osvětlení na lidský organismus a přírodu obecně. Akce se uskuteční 19.10.2022 od 19:00 hodin v Městské knihovně Znojmo.

 

MŽP schválilo Zásady péče o NP Podyjí a jeho ochranné pásmo

zasady-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Zásady péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo 2022–2040 platí od 1. 9. 2022. Jde o základní strategický dokument, v němž jsou formulovány základní postupy, jak pečovat o biotopy národního parku a krajinu jeho ochranného pásma včetně pravidel pro využívání tohoto území člověkem.

 

V Podyjí rozkvetla vřesoviště

Letošní léto bylo extrémně suché a teplé. Na konci srpna však přišel vydatný déšť, který krajina potřebovala. Jako jeden z prvních druhů rostlin reagoval vřes. Tato drobná dřevina využívá právě pozdně letní a podzimní vláhu aby kvetla a vytvořila semena. Letos vřes kvete přímo ukázkově a z pohledu předchozích suchých let neobvykle pěkně. Fialová vřesoviště v tomto čase vypadají tak, jak je známe ze starých obrazů z 19. století.

 

Pomáháme

hasivka-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Požár v NP České Švýcarsko je uhašen, celé požářiště bylo předáno správě parku, která má za povinnost monitorovat celé území a zajišťovat s pomocí hasičů případné dohašování nově nalezených ohnisek. Naše správa spolu s dalšími ochranářskými organizacemi vyslala na místo pomoc v podobě protipožární hlídky, která bude v místě vypomáhat do konce srpna.

 

Kvůli horku a suchu hrozí mimořádné nebezpečí požárů i v Podyjí

/VÝSTRAHA/ S ohledem na mimořádné sucho a předpokládanou vlnu veder hrozí na území Národního parku Podyjí a celé jižní Moravy velké nebezpečí požárů. Proto důrazně žádáme návštěvníky, aby na území národního parku a ve volné krajině jeho ochranného pásma nerozdělávali ohně, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.

 

Dvě podzimní víkendovky přiblíží dětem Podyjí

/AKCE PRO DĚTI, PŘIHLÁŠKA, PRODLOUŽENÍ REGISTRACE/ Zajímáte se o přírodu a rádi v ní pobýváte? Chcete strávit celý víkend poznáváním krásné krajiny a máte týmového ducha? Přihlaste se na dvojjazyčný Víkendový vzdělávací pobyt „V DIVOČINĚ“, který se uskuteční v národních parcích Podyjí a Thayatal a jejich přilehlém okolí.

 

Lišejníky, pastviny i noční obloha. Srpnové přeshraniční akce v Podyjí a Thayatalu

/AKCE PRO VEŘEJNOST/ Správy národních parků Podyjí a Thayatal na srpen připravily hned sedm společných akcí.  Dozvíte se díky nim spoustu zajímavostí o tomto jedinečném území. Společně se vypravíme na pastviny, budeme pozorovat noční oblohu i prozkoumáme lišejníky. 

 

Správy sesterských národních parků Podyjí a Thayatal iniciovaly podpis Memoranda o spolupráci dolnorakouských a moravských obcí

220712-memorandum-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Počátkem posledního týdne před prázdninami se sešla na svém rokování Rada Národního parku Podyjí i za účasti početné delegace starostů z rakouského pohraničí. V rámci přeshraničních aktivit podporovaných z programu česko-rakouské spolupráce Interreg bylo vydáno Memorandum o spolupráci v regionu přeshraničních národních parků Thayatal – Podyjí, které podepsali zástupci 21 měst a obcí. K signatářům svůj podpis připojili i ředitelé správ obou národních parků Christian Übl a Tomáš Rothröckl. Oba národní parky i zúčastněné obce tak deklarovaly vůli a připravenost, která se nepochybně v budoucnu projeví v dalším rozvoji dobrých sousedských vztahů i v trvale udržitelném rozvoji celého regionu.

 

Noční obloha nad Podyjím

/KOMENTOVANÉ POZOROVÁNÍ/ Hned dvě letní úterý věnujeme noční obloze nad národním parkem Podyjí. Ta je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo. Připravili jsem proto pro vás zajímavé povídání, noční pozorování oblohy a v noci aktivních živočichů.

 
‹‹   Předchozí   1 3 5 6 7 8 10 20 30 40 50   Následující   ››