Aktuality

Podyjí po čichu, hmatu a sluchu – lidé se zrakovým postižením vyrazí na sérii exkurzí do národního parku

Až osmkrát letos vyrazí klienti znojemského TyfloCentra s lektorkou z národního parku prozkoumávat krásy Podyjí. Na výletech na Kraví horu, Havranické vřesoviště nebo do okolí Čížova či Vranova je budou objevovat pomocí čichu, hmatu nebo sluchu. Na podobné spolupráci se Správa parku a znojemské TyfloCentrum domluvilo vůbec poprvé.

 

Potěšte se obrázky z posledního ročníku soutěže Příroda kolem nás

mini.jpg /FOTOGALERIE/ - Po roce opět zasedla porota, aby vybrala ty nejkrásnější obrázky zaslané do dětské výtvarné soutěže pořádané Správou Národního parku podyjí "Příroda kolem nás". Oceněné práce si můžete prohlédnout na našich stránkách, od dubna i v Návštěvnickém středisku Správy Národního parku Podyjí.

 

Podyjí možná po deseti letech navštívil rys

/AUDIO/ Stopy ve sněhu i možné pozorování nasvědčují tomu, že po zhruba deseti letech Podyjí navštívil rys ostrovid. Odborníci si ale stále nejsou stoprocentně jistí.  Náhodný turista rysa možná viděl poslední den minulého roku ve skalnaté rokli nedaleko Nového Hrádku. V blízké lokalitě nalezli stopy podobné rysím i lesníci Správy národního parku. Tuto ohroženou a chráněnou šelmu zoologové naposledy v Podyjí pozorovali na počátku nulté dekády.

 

Tajemství Ledových slují pomáhá odhalit laserový skener

Stáří a vlastnosti jednotlivých podzemních prostor unikátních podyjských Ledových slují pomáhá odhalit nová metoda pozemního laserového skenování. Odborníci s ním začali minulý rok a letos budou pokračovat a provedou i několik kontrolních vrtů. Odhalení dávné historie lokality může osvětlit tradiční přírodní souvislosti a tím pomoci k pochopení dnešních vztahů v krajině. Tak může výzkum přispět i k účinnější ochraně přírodních hodnot lokality.

 

Pořad Podyjí v literatuře zazní v češtině i v němčině

mini_2.jpg V úterý 12. března 2013 budou mít návštěvníci Městské knihovny ve Znojmě možnost shlédnout a vyslechnout program, který měl na podzim loňského roku premiéru v Praze, na půdě Rakouského kulturního fóra.

 

Hlasovat pro Strom Znojemska můžete ještě do konce března a to i v Moravském Krumlově

Letos poprvé byla výstava k regionální anketě Strom Znojemska otevřena nejen ve Znojmě, ale i v Moravském Krumlově, sídle spolupořádající organizace Živé pomezí Krumlovsko - Jevišovicko. I tam je návštěvníkům umožněno hlasování pomocí anketních lístků, stejně jako ve znojemském Domě umění.

 

Na Ozvěnách Ekofilmu potkáte pygmeje i divoké koně

logo_male.jpg V prvních dvou březnových víkendech mají diváci ve znojemském kině Svět možnost vidět téměř tři desítky filmů. Promítá se vždy v odpoledních hodinách. Ozvěny Ekofilmu přinesou nejen oceněné filmy z posledního ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm.

 

Vědci popsali novou mušku, zatím ji našli jen v Podyjí

Austrálie má své klokany, Krkonoše svůj druh jepice a Podyjí svoji mouchu. Odborníci Markéta Omelková a Jan Ježek popsali nový druh mouchy koutule, která žije právě jen v národním parku, v aktuálním vydání odborného entomologického časopisu. Vzácný nález pochází ze vzorků odebraných v Podyjí na počátku tisíciletí v rámci výzkumu organizovaného Masarykovou Univerzitou a podle místa nálezu ji nazvali „hardeggská“ (Trichomyia hardeggensis).

 

Děti z Podyjí si vyzkoušely zimní nocování ve vodních chatce i lesním stanu

/REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ První tři únorové dny letošního roku prožila osmičlenná skupinka mládeže z Podyjí společně s omladinou ze Šumavy a Českého Švýcarska v německém Národním parku Bavorský les. Setkání navazovalo na česko - německo - rakouský tábor národních parků, který se uskutečnil v srpnu loňského roku právě zde – ve Wildniscampu v Bavorském lese, kdy při jeho závěru obdržel každý účastník od německých organizátorů písemné pozvání na zimní setkání.  

 

Ozvěny Ekofilmu tentokrát ve Znojmě koncem zimy

logo.jpg Festival Ozvěny Ekofilmu již tradičně nabídne promítání zajímavých, převážně dokumentárních, filmů školám i široké veřejnosti Znojemska, tentokrát na přelomu února a března. Ve dvou týdnech, 25. 2. - 10. 3. 2013, bude promítnut výběr sestavený z vítězných a dalších vybraných snímků z 38. ročníku mezinárodního festivalu Ekofilm, který proběhl začátkem prosince loňského roku na severní Moravě.

 

Na Nový Hrádek v Podyjí se letos vrátil ohrožený netopýr pestrý

/FOTOGALERIE/ - Svojí stříbrnou srstí na hřbetě charakteristický netopýr pestrý se letos vrátil na zimoviště do zříceniny Nového Hrádku v Národním parku Podyjí. Sedm jedinců tohoto ohroženého druhu letos zoologové objevili při pravidelném zimním sčítání netopýrů. Odborníci obešli více než třicet tradičních lokalit, některé z nich letos již po třiadvacáté.

 

V Podyjí přibylo zimujících orlů mořských, ubylo naopak divokých kachen

/FOTOGALERIE VODNÍCH PTÁKŮ/ Rekordní počet zimujících orlů mořských pozorovali ornitologové při svém pravidelném lednovém sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí. Přibylo i kormoránů a poprvé od roku 2006 se u řeky objevila i čírka obecná. Kromě vodních ptáků odborníci měli možnost pozorovat i orla královského. Od roku 2000 se jim to povedlo přímo v národním parku jen pětkrát.

 

Krajinu Podyjí zpestřují nové aleje a stromořadí. Sází je Správa parku, obce ale i jednotlivci

Hned několik alejí a stromořadí vysázeli správci národního parku i dobrovolníci a spolky na území Podyjí.  Převážně ovocné stromy tak díky nové výsadbě zpestří například cestu z Podmyčí do rakouského Fellingu, okolí Šobesu. Nové třešně, hrušně či jabloně se také objevily na terasách u Hradiště a Konic.  Zvýšení rozmanitosti zemědělské krajiny a obnova její pestré krajinné mozaiky je jedním z cílů Správy NP Podyjí.

 

Výstava Strom Znojemska 2012 v Domě umění

platan.jpg Výstava, která přináší návrhy občanů pro výběr nejsympatičtějšího stromu Znojemska roku 2012, byla vystavena v prosinci 2012 na SOU a SOŠ na Přímětické ulici ve Znojmě. Po novém roce byla přemístěna do Domu umění. Výstava byla doplněna o přehled stromů, které získaly nejvíce hlasů v minulých letech.

 

Papírnu u Devíti mlýnů čekají opravy. Vznikne zde mlynářská expozice a lidé se podívají i dovnitř

Poslední, alespoň částečně zachovalý mlýn v údolí řeky Dyje čekají opravy. Správa parku zabezpečí zdi rozpadající se bývalé Papírny v lokalitě Devíti mlýnů a zakonzervuje je. Vznikne zde jednoduchá expozice pod širým nebem o historii mlynářství a lidé zde najdou i úkryt před nepřízní počasí. Práce začaly na sklonku roku vykácením stromů, které ohrožovaly statiku objektu.