Aktuality

‹‹   Předchozí   1 2 3 4 6 8 9 10 11 20 30 40   Následující   ››

Správa parku loni vykoupila pozemky na Šobesu i v okolí Konic

190214-vykupy-200.jpg Téměř jeden hektar půdy vykoupila v roce 2018 ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí Správa národního parku Podyjí. Jde převážně o lesní pozemky ležící přímo v národním parku. Správa parku nyní bude spravovat ale i část lokality Šobes nebo nelesní plochy s jedinečnými biotopy zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů v ochranném pásmu parku.

 

Národní parky Podyjí a Thayatal získaly evropský certifikát divočiny

Lesy ponechané přirozenému vývoji a části řeky Dyje na rakouské i české straně hranice získaly v roce 2018 diplom Evropské společnosti pro divočinu (The European Wilderness Society). Dohromady se jedná o zhruba 4 km řeky a 500 ha porostů. Tedy necelých 7% rozlohy obou národních parků. 

 

Více ledňáčků a dvě stovky labutí. Ornitologové v lednu spočítali ptáky na Dyji

Od Vranovské přehrady po Drnholec počítali na začátku ledna ornitologové vodní ptáky na Dyji. Jen v národním parku jich viděli více než půl tisíce. Celkem jedenáct rozličných druhů. Přibylo ledňáčků i labutí. Odborníci opeřence na řece sčítají pravidelně od roku 2005. 

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2018

/ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází sedm kandidátů. Podpořit je můžete až do konce března 2019 v anketě na této stránce. Do hlasování se zapojíte vyplněním formuláře na konci stránky.

 

Na přednášky do Znojma nebo na výstavu do Křivoklátu. Lednové akce Správy parku

V úterý 15. ledna můžete vyrazit na první přednášku v rámci cyklu Přírodou celého světa do znojemského Domu umění. Náš lesník Jiří Novák vás provede Jihoafrickou republikou a Botswanou. Pokud to máte blíž do Křivoklátu, nenechte si ujít naši výstavu Galerie rozmanitosti Podyjí. Od 10. ledna v tamním informačním středisku CHKO Křivoklát potrvá až do konce května.

 

Všechno dobré v nové roce

V novém roce hodně zajímavých zážitků vám přeje Správa Národního parku Podyjí

 

Slavte s námi bez petard a ohňostrojů

/VIDEO/ Jsou Vánoce. Čas splněných slibů a přání. I my jedno máme. Až o svátcích, na Silvestra nebo na Nový rok vyrazíte do národního parku, neberte s sebou petardy a ohňostroje. Příroda v zimě potřebuje klid. I vy si ho zde můžete užít. Děkujeme!

 

Národní parky Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce

Přeshraniční akce pro veřejnost, vědecké projekty i velká mezinárodní konference. Správy národních parků Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce. Do budoucna společně připravují připomenutí pádu železné opony nebo výstavbu lávek přes Dyji.

 

Soutěž o kalendář Národního parku Podyjí na rok 2019

181220-soutez-200.jpg /VÝHERCI/ Jsou Vánoce. A Vánoce jsou časem dárků. Jeden jsme si připravili i my pro vás.  V naší soutěži jste mohlo 10 z vás vyhrát kalendář na rok 2019. Stačilo správně odpovědět na tři otázky. Jména výherců naleznete v článku.

 

Koně u Havraníků mohou do další části pastviny, lidé se dostanou i na oblíbenou vyhlídku

Do další části vytyčené pastviny může od poloviny prosince pětice exmoorských poníků na Havranickém vřesovišti. Spásat tak budou 24 hektarů vřesoviště. Poníci nyní mohou na téměř celou pastvinu. Vstup mají omezen jen do lesních porostů, které je nutné k pastvě teprve připravit. Návštěvníci ale nepřijdou ani o přístup na oblíbenou vyhlídku nad pastvinou.

 

Správa národního parku Podyjí ocenila památkáře Kozdase i opravu střechy vranovského zámku

Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí obdržel za dlouholetou ochranu kulturní krajiny památkář Jan Kozdas. Vedení Správy parku ocenilo i opravu střechy vranovského zámku vstřícnou k rorýsům a netopýrům či Jana Šumpicha za jeho přínos k mapování a popularizaci podyjských motýlů. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili šetrnou péči o louky a pastviny v okolí Hnanic, za kterou stojí Pavel Chvatík a znovu i památkáře Kozdase. Správa parku letos na ocenění nominovala čtyři počiny. Uděluje ho od roku 2012.

 

Přijďte na výstavu k anketě Strom Znojemska 2018

mini.jpg Správa Národního parku Podyjí zve všechny milovníky stromů na zahájení výstavy k tradiční anketě Strom Znojemska.

 

Exmoorští poníci už půl roku úspěšně vypásají podyjské pastviny

Už půl roku se na dvou místech v Podyjí pasou exmoorští poníci. Zabydleli se na bývalé Mašovické střelnici a na západním okraji Havranického vřesoviště. Odborníci nyní začali pomalu vyhodnocovat jejich vliv na nové pastviny. Pozorují zajímavé druhy brouků nebo třeba sarančí. Dříve jednolitý terén je nyní také mnohem pestřejší. Noví obyvatelé jsou tak podle nich pro vřesoviště i stepní trávníky jednoznačně prospěšní.

 

Vyčerpaní, ale uchvácení krásou národního parku. Mladí výtvarníci přijeli do Podyjí

/FOTOGALERIE/ Více než dvě desítky studentů z Uherského Hradiště přijely na konci listopadu do Podyjí. Řadu let se úspěšně účastní naší výtvarné soutěže „Příroda kolem nás“. Proto jsme se rozhodli je odměnit třídenním výletem. Mladí malíři navštívili Nový Hrádek, památník Železné opony nebo třeba vinici Šobes a údolí Devíti mlýnů. Podívejte se, jak své zážitky zachytili ve svých obrazech a jak je popsali ve školním zpravodaji.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2018

/ANKETA/ Citlivá a promyšlená pastva, šetrná oprava střechy vranovského zámku či propagace výzkumu nebo ochrana kulturní krajiny. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti rozhodnete vy v naší online anketě.  Až do 9. prosince můžete vybírat ze čtyř možností. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2018 vyhlásí Správa parku v úterý 11. prosince v 17:00 ve znojemském Domě umění.

 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 6 8 9 10 11 20 30 40   Následující   ››