Aktuality

Odborníci zkoumají tajemství mrtvého dřeva v Dyji

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Pro někoho klády, které plují po hladině, pro jiného zajímavý svět, který nabízí unikátní životní podmínky pro řadu rostlin a živočichů. Mrtvé a postupně se rozkládající dřevo v Dyji i v její bezprostřední blízkosti po miliony let ovlivňuje podobu řeky a přispívá k rozmanitosti národního parku. Odborníci ho v minulých letech důkladně zmapovali. Výzkum přinesl podklady pro ochranu hráze Znojemské přehrady i jedinečné druhy fauny a flóry.

 

Zbytky „železné opony“ mizí z I. zón Národního parku Podyjí

Je chladné lednové ráno. Skupina strážců Národního parku Podyjí se vydává do špatně přístupných svahů v okolí Čížova vybavena silnými nůžkami na dráty. Sleduje linii bývalých ženijně - technických zátarasů. Tak tehdejší komunistická propaganda nazvala sérii vysokých plotů a zábran, které měly lidem zabránit v opouštění totalitního režimu v jejich zemi. Úkolem strážců národního parku je vyklízet do stromů a země zapletené ostnaté dráty, izolátory nebo betonové a dřevěné sloupky. „Železná opona" na Znojemsku padla před dvaadvaceti lety. I přesto Správa Národního parku Podyjí každý rok z chráněného území vyveze velké množství jejich pozůstatků.

 

Zpívající potápěč skorec zimuje v Podyjí

Je to ptačí superstar zimního Podyjí.  Skorec vodní je jeden z mála zpěvavých ptáků, kteří jsou spjati s řekou. Umí se navíc výborně potápět a pod vodu vydrží i půl minuty. Letos je jedním z osmi druhů vodních opeřenců, kteří se zde rozhodli přezimovat.  Ornitologové ho tuto zimu na Znojemsku viděli právě jen v národním parku.

 

V Podyjí roste více než 1000 druhů velkých hub. Odborníci každý rok nalézají další

Znojmo, 27. ledna 2012 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - V Národním parku Podyjí roste více než 1000 druhů makroskopických hub. To je přibližně čtvrtina druhového bohatství České republiky.  Řada z nich je velice vzácná a na Moravě se vyskytují právě jen v národním parku. Podyjí je tak pro mykology jedno z nejcennějších území ve střední Evropě. Výzkum zde stále pokračuje a každý rok přináší další zajímavé nálezy. S tajemnou říší podyjských hub se lidé mohou seznámit v dvanáctistránkovém infoletáku s téměř dvěma desítkami fotografií, který právě vydala Správa Národního parku Podyjí.

 

Začíná tradiční cyklus přednášek Přírodou celého světa

mongolsko.jpg Přednášky, které již tradičně připravuje Správa Národního parku Podyjí na zimní úterní podvečery, vás letos zavedou např. mezi kočovné mongolské pastevce, íránské kaloně či gabunské slony a brouky. Se všemi se můžete potkat na plátně přednáškového sálu znojemského Domu umění.

 

V národním parku zimuje orel a skorec. Většina vodních ptáků se ale Podyjí letos kvůli mírné zimě vyhnula.

Znojmo, 20. ledna 2012 - Méně vodních ptáků než v minulých letech si za své zimoviště tuto sezónu vybralo Národní park Podyjí. Může za to především mírná zima, kvůli které nezamrzly pro tyto druhy atraktivnější velké vodní plochy v okolí. I přesto v parku zájemci mohou pozorovat největšího českého dravce orla mořského nebo zpěvavého skorce vodního. Jinde v okolí Dyje na Znojemsku je zatím odborníci letos neviděli. Vyplývá to z pravidelného mezinárodního sčítání vodních ptáků, které ornitologové provedli v půli ledna.

 

Rostliny i zvířata mění kvůlí mírné zimě svůj roční rytmus

Nadprůměrné prosincové i lednové teploty zcela zmátly přírodu. Na Znojemsku lze nyní narazit na kvetoucí stromy či na zvířata, která by měla v úkrytu přezimovat. Příkladem může být sakura na znojemském Horním náměstí či mloci v Gránicích.

 

Strom Znojemska po roce opět v Domě umění

boskovstejn2.jpg Do znojemského Domu umění na náměstí T. G. Masaryka byla přestěhována výstava, kterou v prosinci hostila střední škola na Přímětické ulici. Bude tak, stejně jako v loňském roce, provázet cyklus přednášek Správy Národního parku Podyjí Přírodou celého světa i všechny přednášky muzejní.

 

Vědci v Podyjí objevili přes dva tisíce motýlích druhů. Zájemci je naleznou v nově vydané knize

Znojmo, 9.  ledna 2012 - /KNIHA KE STAŽENÍ/ S více než 2200 druhy se Podyjí zařazuje mezi nejvýznamnější motýlí lokality v Česku. Žijí zde dvě třetiny všech druhů, které entomologové v zemi nalezli.  Jejich podrobný přehled nyní vydala Správa parku. V práci lze nalézt i popisy dvou zcela nových druhů pro vědu, které byly popsány i na základě jedinců pocházejících z Podyjí. Tyto unikátní nálezy jsou jedním z výsledků důkladného výzkumného projektu, na kterém odborníci pracovali v posledních letech na obou stranách státní hranice. V elektronické podobě je více než čtyř set stránková publikace k dispozici ke stažení i z internetových stránek instituce.

 

OBRAZEM: 20. let Národního parku Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Národní park Podyjí má za sebou dvacet let své existence. Připravili jsme pro vás výběr zajímavých milníků z jeho historie.

 

WANTED ALIVE: 13 rostlin a živočichů, kteří se v Podyjí před zraky odborníků stále skrývají

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Odborníci v národním parku Podyjí hledají šakala nebo brouka, který může zlepšit váš výkon v posteli či vás taky zabít.

 

Šťastný nový rok 2012

Správa Národního parku Podyjí Vám přeje příjemné prožití svátků a rok 2012 plný nezapomenutelných zážitků.

 

Odborníci bojují proti rostlinným vetřelcům v Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Z břehů Dyje se už téměř podařilo vytlačit křídlatky z Japonska nebo netýkavky z Himalájí.  Přeměna amerických akátin v původní les ale bude trvat roky.

 

Hlasujte pro strom Znojemska 2011

Od srpna měli občané Znojemska možnost podávat návrhy do ankety Strom roku Znojemska 2011. Nyní můžete ze shromážděných návrhů vybrat strom, který je vám osobně nejsympatičtější. Až do 31. 3. 2012 vybírejte jednoho až tři své favority a dejte jim svůj hlas! Hlasujte v anketě na konci stránky. Upozorňujeme, že z jednoho počítače lze hlasovat jen jednou (pro 1 - 3 stromy). Po uzavření ankety budou sečteny hlasy z internetového hlasování a z anketních lístků v hlasovací urně na výstavách v SOU a SOŠ SČMSD na Přímětické ulici a v Domě umění ve Znojmě.

 

V Podyjí lze vidět pozůstatky srážky kontinentů i vltavíny z vesmíru

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Národní park skrývá řadu geologických zajímavostí i ložiska grafitu, mramorů nebo železné rudy.