Lípa velkolistá – Tilia platyphyllos

Velký strom až 30 m výšky, s průměrem kmene až 1,5 m. Solitérně rostoucí lípy velkolisté mají silné kmeny až 4 m v průměru a dožívají se i 1000 let, přičemž takto významní jedinci jsou vyhlašováni jako památné stromy. 

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887  Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: Lípy velkolisté rostou na teplejších, sušších a více osluněných místech, hlavní stanoviště jsou na suťových svazích. Má výraznou pařezovou výmladnost.

Využití: Dřevo lípy nemá jádro, je velmi měkké, pórovité a je využíváno v řezbářství nebo pro výrobu špejlí. Lipové lýko se dříve využívalo k vazbě na výrobu rohoží nebo ošatek. Lípa je velmi významná medonosná dřevina.

V zahradní a krajinářské tvorbě patří lípa velkolistá mezi nejvýznamnější kosterní a alejové dřeviny, protože se vyznačuje velkou přizpůsobivostí klimatickým i půdním podmínkám, nesnáší pouze zasolení a zpevněné povrchy.

Lidové léčitelství: Využívá se lipový květ do nálevů a čajů, při horečkách, nachlazení, onemocnění ledvin a močových cest, protože látky obsažené v lipových květech zvyšují produkci potu, mají protizánětlivé a diuretické účinky, utišují křeče a rozpouští hleny.

Mytologie: Lípa patřila mezi posvátné stromy starých Keltů a Slovanů.

Zpět na: https://www.nppodyji.cz/popickastezka