Lesníci a strážci zprůchodnili další úseky. Zavřené cesty zůstávají na Vranovsku

Znojmo, 19. prosince 2014 /SEZNAM UZAVŘENÝCH ÚSEKŮ/ – Dalších šest úseků zprůchodnili tento týden lesníci a strážci Správy Národního parku Podyjí. Lidé se tak s opatrností mohou vydat například na páteřní červeně značenou cestu z Vranova nad Dyji k Podmolí. Uzavřené zůstávají ale některé stezky na Vranovsku. Blokují je popadané stromy a větve, které poničila ledovka na počátku měsíce.

„Podařilo se nám prořezat páteřní červenou trasu z Vranova až k Podmoli. Jen v úseku mezi Čížovem a Lukovem se lidé budou muset vydat po náhradní značené cestě. Na trase ale stále hrozí nebezpečí pádu dalších stromů nebo větví. Návštěvníci by se tak na nich měli pohybovat jen s největší opatrností,“ upozornil vedoucí strážní služby Správy Národního parku Podyjí Petr Lazárek.

Nebezpečná místa na červené trase jsou podle něj stále například na Pašerácké stezce nebo u mostu Heleny Mniszkové. Lidé by ale měli být pozorní i na Hardeggském okruhu u Čížova, kde je řada nakloněných stromů.

Seznam uzavřených úseků:
1. Felicitin okruh na Vranovsku (červená stezka pro pěší)
2. Vranov nad Dyjí, zámek – Benátky (žlutá stezka pro pěší)
3. Odbočka k Halamáškově vyhlídce ve Vranovském lesoparku
4. Okruh Heleny Mniszkové na Vranovsku (zelená stezka pro pěší)
5. Claryho stezka na Vranovsku (modrá stezka pro pěší)
6. Čížov – Čížovský rybník (modrá stezka pro pěší)
11. Podmolí, obec – Podmolí, křižovatka Nivky (žlutá stezka pro pěší)

Uzavřené a neprůchodné úseky značených cest tak stále zůstávají především na Vranovsku. Lesníci by je měli postupně prořezat na začátku příštího roku. Práce zde zpomaluje rozmočená půda a hrozící pády dalších stromů. Právě kvůli rozmáčené půdě jsou rozježděné i některé cesty, které jsme využívali k odstranění následků ledovky. Na horší podmínky by se měli připravit například cyklisté na trase mezi Vranovem a Čížovem.

Většina značených cest v Národním parku Podyjí je tak s opatrností přístupná.

Přečtete si také: Ledovka poničila část lesa. Pro přírodu to je ale příležitost

Správa Parku zároveň nabádá veřejnost, aby v žádném případě nevstupovala do lesních porostů Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma mimo značené turistické trasy. V lesích se stále nachází větší množství spadlého, nakloněného a visícího dřeva. Vstupem mimo turistické cesty se lidé vystavují nebezpečí ohrožení zdraví i života.