Lesenský letohrádek má novou střechu a vzkaz pro příští generace

/FOTOGALERIE/ Opravenou střechu, vyměněné dřevěné krovy a novou podlahu má od letošní zimy letohrádek Lusthaus u Lesné. Zrekonstruovanou památku jsme spolu s nejbližšími obcemi představili místním na víkendové akci.  K trámu opravené střechy pak starostové Lesné a Horního Břečkova a ředitel Správy Národního parku vložili časovou schránku s dokumenty pro příští generace. 

Ač astronomické jaro začalo v pátek 20. března ve 23 hodin 44 minut a 53 sekund, naše organizace spolu s obcemi Horní Břečkov - Čížov a Lesná připravila vítání prvního jarního dne na sobotu 21. března.

Program společně vytvořený pořadateli příjemně doladilo slunečné odpoledne. Sešlo se na něm na zdejší poměry neuvěřitelných 70 obyvatel okolních obcí, především z Lesné, Horního Břečkova, Čížova a zaměstnanců Správy Národního parku Podyjí. Ani na babičky se nezapomnělo. Ač ostatní šli pěšky vycházkou, pro ně byla připravena speciální doprava.

Zazpívaly a zarecitovaly děti z Mateřské školky v Lesné, k vidění byla úspěšná repríza výstavy velkoformátových fotografií pod širým nebem “Galerie rozmanitosti přírody Podyjí”, zahrálo a zazpívalo Náhodné sdružení dětí a rodičů z Čížova. Pro děti a dospělé jsme připravili kvíz věnovaný znalostem o přírodě národního parku. Jan Kozdas, kunsthistorik z Národního památkového ústavu v Brně, zasvěceně pohovořil o historii objektu Lusthausu, který byl jako součást někdejšího Vranovského panství v minulých letech obnoven Správou NP Podyjí.

K trámu nově opravené střechy byla slavnostně uložena časová schránka, do které starostka Horního Břečkova Petra Formanová, starosta Lesné Ivo Prchal a ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl společně vložili listiny připomínající dnešní dobu. Snad si naši nástupci po sto letech v zápisech z jednání zastupitelstev, či rozhodnutích Správy NP náležitě počtou…

Hasiči z Lesné zajistili posezení v provizorních lavicích a stoly se prohýbaly laskominami, které přinesly hospodyňky. Zejména na vanilkové rohlíčky od neznámé tvůrkyně nelze zapomenout.

Tak za rok zas? Ptám se podobně jako ostatní, kterým se to líbilo.