Krátké zprávy ze Správy (Duben 2017) - Nová pravidla pro národní parky, vinařství v Havraníkách a skály ve Vranově

Přehlasováním veta prezidenta republiky poslanecká sněmovna na začátku dubna uvedla v život dlouho očekávanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Ta je věnována nové právní úpravě našich národních parků. N ěkolik let trvající maraton tak s končil s přijatelným výsledkem. Jediným a hlavním cílem národních parků je ochrana jejich jedinečné přírody. Norma předznamenává jiné pojetí zónace, jasnější vymezení podmínek návštěvnosti, ale i změnu mnohých činností správ národních parků.

Čištění Hamerských vrás. FOTO: Tomáš Rothröckl / Správa Národního parku Podyjí

Významné skalní defilé Hamerské vrásy ve Vranově nad Dyjí prošlo jarní očistou. V návaznosti na dohodu mezi naší organizací, Městysem Vranov a Hasičským záchranným sborem ve Znojmě lezecké družstvo hasičů zbavilo skálu nebezpečných volných kamenů, které hrozily řícením na přilehlou komunikaci.

V architektonické komisi při Správě Národního parku Podyjí započali nezávislí experti projednávat záměr společnosti Vinařství Trávníček a Kořínek vystavit u Havraníků vinařský komplex zahrnující zpracování a výrobu vína, ubytovací a pohostinské služby. Předpokládaným finančním a stavebním objemem by to měla být největší investice v regionu Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma.