Krajinu řek mění sucho i přívalové deště. Odborníci v Podyjí diskutovali o ochraně přeshraničních území

Globální změna klimatu, méně vody v půdě ale například i přívalové deště mění krajiny přeshraničních chráněných území.  I o dopadu těchto jevů diskutovali tento týden na české a rakouské straně Podyjí odborníci z celé Evropy. Zajímalo je také, jak prohloubit vzájemnou spolupráci. Jejich setkání podpořil evropský Fond malých projektů v rámci programu Interreg Rakousko – Česká republika.

Stáhněte si tiskovou zprávu ve formátu pdf Stáhněte si tiskovou zprávu ve formátu pdf (1007,04 KB) nebo její německou verzi německou verzi (1012,96 KB)

Přestože za poslední čtvrtstoletí přibylo srážek, krajina ztrácí schopnost vodu udržet. „V krajině chybí prvky, které by dokázaly vodu udržet zejména na zemědělských plochách. Významným problémem je také například postupující zástavba krajiny, která významně přispívá k jejímu oteplování,“ soudí Jan Dušek z environmentální společnosti Beleco. V Podyjí tak v důsledku těchto změn například rychleji vysychají potoky a prameny. „Tyto procesy jsou podnětem k přípravě adaptačních opatření na změnu vodních poměrů,“ dodává. 

Podobné problémy řeší i ostatní chráněná území po celé Evropě. Setkání na české i rakouské straně řeky Dyje pomáhá odborníkům k výměně zkušeností i vzájemnému předávání příkladů dobré praxe. „Na podobných konferencích získávám spousty nových podnětů a inspirací. Část se mi pak daří uplatnit ve vlastních projektech,“ říká Silke Weich z německo – nizozemského přírodního parku Maas – Swalm – Nette.

„Myslím si, že je ohromně důležité mluvit s kolegy z ostatních chráněných území. Vzájemně si pomáháme lépe porozumět problémům, které musíme při své práci řešit,“ uvádí Jochen Haider z rakouského Národního parku Neusidler See – Seewinkel, na který na maďarské straně navazuje Národní park Fertő-Hanság.

Na akci Trasparcnet Podyjí / Thayatal se sjelo zhruba šest desítek odborníků z Česka, Rakouska a dalších evropských zemí, které spojuje přeshraniční partnerství. Samotné Správy národních parků Podyjí a Thayatal spolu na ochraně údolí řeky Dyje spolupracují už téměř dvě desítky let. Za svoji práci byly oceněny Certifikátem přeshraniční spolupráce Federace Europarc i Evropským diplomem pro chráněná území Rady Evropy.

Akce je podpořena projektem „Prohloubení a představení spolupráce NP Podyjí a Thayatal, realizovaným v rámci Fondu malých projektů v Programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika (reg. číslo KPF 02 - 023, doba trvání projektu 1. 2. 2018 - 31. 12. 2018, celkové výdaje projektu jsou 18 415 EUR). 

180000_interreg_rakousko_ceska_republika_cmyk_600.jpg