Duben všemi smysly

/AKTIVITA PRO DĚTI/ I v dubnu s námi můžete vyplňovat přírodní kalendář. Tentokrát jsem se zaměřili na pozorování přírody všemi našimi smysly.

Image

Zrak, ten je pro většinu z vás tím nejdůležitějším smyslem, protože podle něj se orientujete v prostoru, poznáváte vše živé i neživé a nedovedete si vůbec představit život bez něj.

Teď se zaměřte na sluch: Posaďte se, třeba na lavičku v parku, na louku, nebo se opřete o strom v lese, aby vám bylo pohodlně a příjemně a zavřete oči. Slyšíte? Zkuste ve svých myšlenkách ke zvukům přiřadit jejich původce.

Šumění stromů – způsobuje vítr, který povívá listy stromů
Hlasy ptáků - poznáte některé? Určitě, například všudypřítomnou hrdličku zahradní nebo jaro ohlašující kukačku obecnou.

Možná, že ze začátku bude těžké rozpoznat, co právě slyšíte. Nevadí, podívejte se a pokud spatříte původce toho zvuku, tak příště už to pro vás bude jednodušší.

Čich: Ještě chvilku vydržte se zavřenýma očima a zhluboka se několikrát nadechněte. Že nic necítíte? Už jen hluboké nadechnutí vám udělá velmi příjemně. A na jaře, které je právě v dubnu a v květnu nejkrásnější, určitě narazíte na spoustu zajímavých vůní či pachů. Postupně se je naučíte čichem rozpoznávat.

A co hmat, nezapomněli jste na něj? Hmatem rozpoznáte spoustu přírodnin, aniž byste je museli vidět, jako třeba kámen, větev, listí nebo šišku. Pohlaďte si například kůru kmene habru či buku a porovnejte to s kůrou kmene dubu. Vnímáte ten rozdíl?

O kterém smyslu jsme ještě nepsali? Ano, správně o chuti. S tou ale opatrně. Vyzkoušte jen známé jedlé plody. Ty neznáme určitě ne. I kdyby vypadaly sebelákavěji.

Co budete potřebovat:

Národní park Podyjí v dubnu

V dubnu už jaro nastupuje v plné síle. Příroda se představuje v jásavých, svěžích barvách. Kvetou již některé stromy, jako javory, buky, jasany, břízy či v sadech jabloně, meruňky a broskve.

Ve vyrůstající trávě se už začínají prosazovat pestré hlavičky jarních květů, jako je pampeliška lékařská či podběl, za vytrvalého bzučení a poletování hmyzu.

I v lesích nastupuje celá škála barev. Již od března se zatím neolistěné stráně pyšní blankytně modrými jaterníky, které brzy vystřídají koberce sasanek hajních a pryskyřníkovitých.

Na mokrých místech a blízko potoků se žlutají blatouchy bahenní a rozprostírají se trsy aromatického česneku medvědího. Ve vůních vítězí nádherná, ale jedovatá, konvalinka vonná.

V živočišné říši je také spousta nového: Za čapími samci postupně přilétají i samice, aby připravili společně vše k hnízdění. I samičky ostatních ptačích druhů se připravují na kladení nebo již sedí na vejcích. Výrazný hlasový projev kukaččího samce nám napovídá, že jaro už je opravdu tu.

Krásná pranostika na den 24. dubna ohlašuje, že na svatého Jiří vylézají z děr hadi a štíři. Co myslíte? Jak to bude letos? Kdy uvidíme v přírodě třeba i Národního parku Podyjí první ještěrku zelenou, či některou ze čtyř zde žijících užovek?

Viditelné změny jsou i na polích, která se už zelenají, a na kterých už neuvidíme pospolitá stáda srnek. Pomalu se totiž roztoulala do kraje. 

Co v dubnu kvete

Na zahrádkách či v parcích už kvete nepřeberné množství zahradních i volně se vyskytujících druhů, kterým vévodí žluté keře zlatice. V lesích můžete vidět kvetoucí prvosenky jarní, kyčelnice cibulkonosné a někdy u cest narazíte i na žlutě kvetoucí kostivaly hliznaté.

Na loukách vedle známé pampelišky lékařské se rozpíná určitě některá z mnoha druhů žlutě kvetoucích mochen, či tam můžete najít opět žlutě kvetoucí kytku s krásným českým i latinským názvem - štírovník růžkatý (lotus corniculatus).

Ptáci v dubnu

Od kuropění až do pozdního večera jsou všude slyšet ptačí koncerty, které si můžete v klidu vychutnat. A konečně „Jaro ožívá“ s příletem vlaštovek. Říká se, že „jedna vlaštovka jaro nedělá“, což znamená, že přiletí pár prvních vlaštovek „průzkumnic“, které zjišťují, zda jsou u nás již příhodné teplotní i potravní podmínky k návratu celého hejna, které je vyčerpané dlouhou cestou z Afriky .

Pusťte se do objevování „Mého měsíce dubna“

Budeme rádi, když se s námi opět o své dubnové kalendáře podělíte. Stačí je oskenovat a poslat do 15. května na emailovou adresu infocentrum@nppodyji_cz. Nezapomeňte do mailu uvést své jméno a příjmení, věk a obec nebo město - či přírodní lokalitu, kde jste svá pozorování prováděli. Autory vybraných kalendářů odměníme opět zajímavými cenami z naší produkce.

Máte dubnovou přírodu v malíku? Zkuste i naši křížovku křížovku (křížovka ve formátu Word křížovka ve formátu Word)
 

Důležitá data

Duben je měsíc lesů
1. dubna Den ptactva
1.-5. dubna 2021 - velikonoce
12. dubna Mezinárodní den boje proti hluku
22. dubna Den Země, Slavnost stromů

Další kalendáře naleznete na https://www.nppodyji.cz/muj-kalendar

Řešení křížoky Řešení křížovky (601,77 KB) Image