FOTOSTORY: Sedláci, vojáci a turisté. Cesta Hardeggského mostu neklidnou historií Podyjí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA/ - Hardeggský most měl na konci 19. století propojit dolnorakouské městečko s rychle se rozvíjející jižní Moravou. Ve 20. století se ale stal symbolem rozdělení západní a východní Evropy. V půli jej přeťala železná opona. Její pád připomene v sobotu 17. května slavnost na mostě a open-air výstava unikátních a často poprvé zveřejněných fotografií z neklidné historie místa.

Návštěvnici budou mít příležitost porovnat historické fotografie se současností. Organizátoři akce totiž snímky umístí na autentických místech jejich pořízení.  Lidé si tak budou moci prohlédnout, jak most vypadal na konci 19. století, v relativně klidných dvacátých letech století dvacátého nebo euforii po pádu železné opony na konci prosince roku 1989.

Výstavu fotografií doplní piknik na mostě, hudba nebo program pro děti.

Společným piknikem na mostě přes řeku Dyji v Hardeggu oslavíme 17. května výročí „25ti let od pádu železné opony – 25 let přírody bez hranic“.


PROGRAM:

15:00 Začátek pikniku na mostě v Hardeggu

Česko-rakouský dětský program „hledání pokladu loupežníka Grázla“
Plavba na pramicích po řece Dyji
Hravá přírodovědná zastavení
Tvořivé dílny
Česko-německý jazykový rychlokurz

17:00 Hlavní bod festivalového programu „25. výročí pádu železné opony – 25 let přírody bez hranic“
Přivítání: starosta Heribert Donnerbauer (Hardegg) – starosta Lubomír Vedra (Vranov)
Rozhovory: ředitel NP Thayatal Ludwig Schleritzko, ředitel NP Podyjí Tomáš Rothröckl, Ing. Jan Sechter, velvyslanec ČR ve Vídni, Dr. Ferdinand Trauttmansdorff, velvyslanec Rakouska v Praze (poptáván)
Slavnostní řeč: poslankyně Eva-Maria Himmelbauer
Moderátor: ředitel společnosti Retzer Land Reinhold Griebler

17:30 Slavnostní otevření
Ing. Jan Sechter, velvyslanec ČR, Vídeň
Dr. Ferdinand Trauttmansdorff, velvyslanec Rakouska, Praha

Výstava "Dojmy z otevření hranic"
Vystavené fotografie umožní návštěvníkům nahlédnout do doby železné opony a zachytí také radost a nadšení, které otevření mostu po sametové revoluci doprovázely! Fotografie budou umístěny mezi Hardeggem a Čížovem na místech jejich původního pořízení až do konce října.

Výstava „České národní parky – zelené mosty Evropy“
Ukázka výstavy snímků ze čtyř českých národních parků bude umístněna v objektu staré celnice. Celá expozice bude následně k vidění v Domě národního parku v Hardeggu.

Hudební doprovod: Hudební spolek příhraniční obce Hardegg, Dačický Brass Band

21:00
Pozorování netopýrů nad řekou Dyjí
Most bude po setmění osvětlen světlem svíček

Srdečně zveme všechny návštěvníky a přeshraniční iniciativy ke společným oslavám do Hardeggu! Přijďte s námi strávit společné odpoledne s hudbou, zábavou, dobrým jídlem a pitím na mostě přes řeku Dyji v Hardeggu!