FOTOGALERIE: S kosou na loukách, s dětmi u vody. Slavili jsme Evropský den parků

Hned na několika akcích jsme tento víkend slavili Evropský den parku. Stovky lidí si přišly v neděli zasoutěžit do Staré vodárny u Znojemské přehrady. Zhruba desítka statečných vyrazila v brzkém sobotním ránu na louky k Hradišti a Popicím.  Zájemci měli možnost si vychutnat i spirituály a české duchovní a lidové písně v Čížovské kapli.

Kosení na Hradišti

FOTOGALERIE: Koukněte se, jak jsme kosili louky
FOTOGALERIE: Desítky rodin si přišly zasoutěžit do Staré vodárny

 

U Popic dobrovolníci pokosili zhruba 0,2 ha louky. Zlepšili tak životní podmínky například vzácnému kosatci sibiřskému a žlutému nebo prstnatci. „Sečení bylo zaměřeno na pokosení horších částí louky, takže nešlo až tak dobře od ruky. Hezké plochy s nízkou travou a kvetoucími bylinami jsme ponechali nesečené. Hezkou trávu usušíme na seno, horší hmotu jsme shrabali do hromad a strážci parku ji odvezou na kompost,“ popsal jeden z organizátorů akce Robert Stejskal.

 

Desítky rodin si zase přišly zasoutěžit do areálu Staré vodárny ve Znojmě. Děti i dospělí si mohli vyzkoušet rozpoznat různé druhy stromů a jejich plodů, postavit ekostavby z písku nebo na pramici vyrazit na krátkou projížďku na Dyji. Návštěvníci měli možnost získat i více informací o partnerském rakouském Národním parku Thayatal.

 

Děkujeme všem dobrovolníkům na loukách i Vodáckému oddílu Neptum za pomoc s organizací.


Evropský den parků vyhlásila Federace přírodních a národních parků Evropy EUROPARC v roce 1999 na počest devadesátého výročí vyhlášení prvních národních parků v Evropě. 24.května 1909 bylo ve Švédsku zřízeno 9 národních parků,  prvních na starém kontinentě. Tento den je vhodný k tomu, aby si Evropa tuto událost připomněla a zároveň si uvědomila význam velkoplošných chráněných území v dnešní moderní době. Do zmíněné kategorie patří nejen národní parky, ale například i chráněné krajinné oblasti, přírodní parky, biosférické rezervace apod. Správy velkoplošných chráněných území v celé Evropě oslaví tento den především rozsáhlou nabídkou programů pro veřejnost.