FOTOGALERIE: Podařilo se nám vyfotit bobra evropského
Znojmo, 13. ledna 2011 - Zaměstnancům Správy Národního parku Podyji se tento týden podařilo poprvé vyfotografovat bobra evropského. Unikátní snímky vznikly díky nainstalované fotopasti v lokalitě Devíti mlýnů. Pobyt nočního a velmi plachého chráněného zvířete v Podyjí už dříve dokládaly ohlodané a padlé stromy.
„Pro svůj noční způsob života a velikou plachost se bobři fotografují jen velice obtížně. Proto jsme zvolili speciální způsob fotografování, a to pomocí automatické fotopasti. Společně s našimi strážci jsme vytipovali vhodné místo, nainstalovali fotopast a podařilo se," řekl zoolog Správy Národního parku Podyjí Martin Valášek.
Další snímky si můžete prohlédnout na této adrese: http://picasaweb.google.com/nppodyji/BobrEvropskyVeFotopasti#
Bobři jsou hlodavci přizpůsobení k životu ve vodě a nemají zimní spánek. Jelikož jsou to býložravci a v zimě mnoho čerstvých zelených rostlin a výhonků nenaleznou, musí v tomto období přecházet na jiný druh potravy. „Jedná se především o šťavnatou kůru z větviček a větví z korun některých stromů, která jim poskytuje dostatek živin a je pro ně stravitelná (na rozdíl od hrubé kůry kmene). Protože jsou to však těžká zvířata a do korun stromů pro tyto větve šplhat nemohou, nezbývá jim, než stromy kácet," popsal Valášek. Z pokácených stromů si navíc někdy staví i svá hnízda.
Druhý největší hlodavec světa byl na území Česka vyhuben na přelomu 18. a 19. století. Zpět se vrátil až v osmdesátých letech minulého století. Jeho výskyt byl tehdy poprvé zaznamenán právě na řekách Dyji a Jihlavě. Dospělý jedinec váží až 30 kilogramů a jeho tělo je pokryto hustou srstí. Pod vodou dokáže vydržet až dvacet minut. Pátý protistojný prst na předních končetinách mu umožňuje uchopovat předměty.